Otvorene su ponude za rekonstrukciju i dogradnju Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica, smještenog u povijesnoj zgradi u Zagrebačkoj ulici 90, teško oštećenoj u potresu 2020. godine. Najnižu ponudu, u iznosu od 4.979.101 eura s PDV-om, dostavila je tvrtka Izgradnja Futura iz Donjeg Stupnika. Rekonstrukcija i dogradnja Centra za odgoj i obrazovanje označava početak sveobuhvatnog projekta obnove jedne od najstarijih i najljepših zgrada u gradu.
Natječaj za radove, u procijenjenoj vrijednosti od 6 milijuna eura, objavljen je početkom travnja, no zbog primjedbi i potrebe za dodatnim usklađivanjem, postupak se produljio sve do ljeta. Na natječaj Ministarstva socijalne skrbi pristigle su ukupno 17 ponuda.
Prema riječima ravnateljice Centra, profesorice defektologije Nikoline Vučković Barišić, nakon obrade dokumentacije i daljnje procedure očekuje se potpisivanje ugovora, a radovi bi mogli započeti krajem ljeta. “Obnova ove povijesne zgrade ključna je za povratak korisnika u domicilni prostor koji u potpunosti zadovoljava njihove potrebe, čime će se značajno unaprijediti kvaliteta života najranjivijih skupina društva”, istaknula je ravnateljica.
Dodala je kako će obnovom zgrada dobiti suvremene i prilagođene prostore za rad i boravak, uključujući moderno opremljene učionice, rehabilitacijske kabinete, prostore za poludnevni i cjelodnevni boravak, suvremenu kuhinju, sustav grijanja i hlađenja, prilagođene sanitarne čvorove, vatrodojavni sustav te dva lifta.
Radovi, kako navodi ravnateljica, neće omesti početak ni odvijanje nastave niti pružanje izvaninstitucijskih usluga. Aktivnosti Centra trenutačno se odvijaju na zamjenskoj lokaciji u Ulici Rudolfa Fizira 8, u blizini Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perišina, te na adresi Centra u Kolodvorskoj ulici, gdje je osiguran smještaj za 23 korisnika do 21. godine i poludnevni boravak za odrasle korisnike.
Zgrada u kojoj se nalazi Centar jedna je od najstarijih u Velikoj Gorici. Izgrađena je krajem 19. stoljeća, a ugovor o njezinoj gradnji potpisan je 1896. godine između Plemenite općine Turopoljske i tada 29-godišnjeg izvođača Nikole Hribara, prema projektu arhitekta Koste Tomca. Građena je svega pet mjeseci i izvorno je služila kao kotarska bolnica. Godine 1939. prenamijenjena je u Zavod sa pomoćnom školom za djecu i mlade s intelektualnim teškoćama, a danas je upravo ta ustanova najstarija takvog tipa u Hrvatskoj.
“Veselimo se obnovi našeg Centra, zajedno s djecom i roditeljima. Iako smo lijepo prihvaćeni od učenika i djelatnika Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perišina te radnika Zračne luke Zagreb, s kojom imamo potpisanu povelju o prijateljstvu, naša je želja što prije se vratiti kući”, zaključila je ravnateljica Nikolina Vučković Barišić.