Home Izdvojeno Kaj ima kroz vikend u Velikoj Gorici i okolici? Evo pregleda kulturnih,...

Kaj ima kroz vikend u Velikoj Gorici i okolici? Evo pregleda kulturnih, tradicijskih i gastro događanja

Od međunarodnog folklornog festivala i vrhunskog svjetskog BBQ natjecanja u gradskom parku, preko Dana sv. Benedikta u Mičevcu, pa sve do vrhunskih koncerata klasične i jazz glazbe u povijesnim kapelama i kurijama

PODIJELITE
Foto: AI generated / TZVG / Kronike Velike Gorice

Predstojeći vikend u Velikoj Gorici i okolici donosi iznimno bogat kulturni, tradicijski i gastronomski program koji nudi raznovrsna događanja za sve posjetitelje.

Bogatstvo tradicije i folklora u srcu grada

Ljubitelji tradicije moći će uživati u 25. Međunarodnom festivalu folklora u organizaciji Folklornog ansambla Turopolje, koji se održava u petak, 10. srpnja, i u subotu, 11. srpnja, s početkom u 20:30 sati u Parku dr. Franje Tuđmana. Ulaz na oba festivalska dana je slobodan, a program kroz oba dana vodi Ana Mirenić.

Prvoga dana, nakon svečanog otvorenja, u revijalnom programu nastupaju domaći Folklorni ansambl „Turopolje”, Folklorni pleni klub „Votosha” iz Bugarske, Folklorni ansambl „Žëri i Kosovës” s Kosova, Kulturno-umjetničko društvo „Toše Miloševski” iz Sjeverne Makedonije te Regionalni ansambl Zespół Regionalny Mietniowiacy iz Poljske.

U subotu se na istom mjestu održavaju službeni nastupi folklornih grupa i svečana podjela priznanja, pri čemu će se navedenim inozemnim skupinama pridružiti i Kulturno-umjetničko društvo „Šokadija” iz Ladimirevaca, dok će u slobodnom dijelu programa ponovno nastupiti i FA „Turopolje”.

Glazbeno putovanje kroz povijesne kapele i kurije

Foto: Festival drvenih kapela Sancta Barbara / Arhiva

Glazbena kulturna baština predstavlja se kroz osmo izdanje Festivala drvenih kapela Sancta Barbara. Koncertni niz nastavlja se u četvrtak, 9. srpnja, nastupom gitarista Edina Karamazova i Terezije Cukrov na fortepianu u Kapela Ranjenog Isusa u Velikoj Gorici.

U petak, 10. srpnja, Ivan Judaš predstavit će meditativne zvukove handpana u Kapeli Presvetog Trojstva u Gladovcu Pokupskom.

Subotnji program, 11. srpnja, pod nazivom „Ladanje pred kurijama Zagrebačke županije“ seli u Kuriju Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici gdje nastupa Sing A Song Jazz Quartet, dok će se festival svečano zatvoriti u nedjelju, 12. srpnja, u Crkvi svetog Marka Evanđelista u Jakuševcu nastupom mješovitog zbora Collegium pro musica sacra.

Svjetski BBQ spektakl po prvi put u Hrvatskoj

Za gurmane i ljubitelje vrhunskog roštilja, u Parku Plemenite općine turopoljske od 10. do 12. srpnja održava se prvo svjetsko BBQ natjecanje u Hrvatskoj pod nazivom “No smoke, no glory”, u organizaciji Hrvatskog BBQ društva, Zip eventa i Turističke zajednice grada Velike Gorice. Na natjecanju sudjeluje 20 ekipa iz osam zemalja, a ulaz na popratni festival je besplatan.

U petak program traje od 17 do 24 sata, a započinje plaćenom kulinarskom radionicom Brada Leighningera od 12 sati, nakon čega slijedi otvorenje uz Daniela Bilića, masterclass o brisketima te nastup grupe Lucky Day.

Subotnji program traje od 11 do 24 sata pod vodstvom Jana Mihaljevića i donosi predavanja o začinima i odrescima s chefom Svenom Grabićem, mehanički bik, radionicu o svinjskim rebarcima, svečano otvorenje natjecanja i dodjelu nagrada te koncert Bacon & Blues Corp.

Nedjeljni program traje od 12 do 23 sata te nudi degustaciju natjecateljske hrane, cooking show tvrtke Metro Food Corner, natjecanje u jedenju ljutih krilaca, plesnu radionicu Marka Mrkića, izvlačenje nagradne igre i završni koncert sastava Second Hand Guns.

Dani svetoga Benedikta u Mičevcu

Istovremeno, u crkvi sv. Benedikta opata u Mičevcu obilježavaju se Dani svetoga Benedikta opata. Svečanost započinje u petak, 10. srpnja u 19 sati, akademijom na kojoj će prof. dr. Tomislav Galović održati stručno predavanje o vremenu i prilikama iz kojih izrasta sveti Benedikt, s naglaskom na pokrštavanje europskih naroda, početke europske kulture te suvremene izazove.

Prigodne tekstove kazivat će akademska umjetnica Ana Magud, glazbeni program pod vodstvom profesora Tihomira Prše uveličat će ansambl Collegium pro musica sacra, dok će cjelokupni program voditi Miroslav Bedeković. U subotu, 11. srpnja, sam blagdan sv. Benedikta opata obilježit će se svetim misama koje će se služiti u 8, 11 i 18 sati.