Home Izdvojeno POKUPSKO Potencijalni referendum podijelio mještane

POKUPSKO Potencijalni referendum podijelio mještane

PODIJELITE

Općina Pokupsko dugo je egzistirala (naizgled) složno, bez puno buke radilo se i gradilo; na ulicama, u mjesnim odborima, sređivani su društveni domovi, igrališta, komunalije, uvodio se red u općinske knjige… Na kraju svake godine vidjeli su se rezultati,  a načelnik Božidar Škrinjarić uz neupitnu podršku većine mještana tek je ponekad naišao na „vruć krumpir“ koji bi mu dobacila oporba.

Kroz osam mandata načelnika Škrinjarića bilo je sitnih istupa nezadovoljnih mještana, no u posljednje vrijeme (u posljednjih godinu dana op.a) sve su češći. Zna oporba da se izbori ne dobivaju u zadnjih mjesec dana, te da kampanja počinje teći čim izbori završe.

Lukinić: Netransparentan postupak koji će nas koštati

Iza ovog posljednjeg istupa stoji i potpisuje se Katarina Lukinić koja ispred Inicijative mještana za referendumom o imenovanju ulica u općini Pokupsko smatra da je  već započeti proces imenovanja ulica rezultat maćehinskog odnosa načelnika prema stanovnicima, a koji će uzrokovati dodatne ogromne troškove nakon pretrpljenih šteta od potresa i u vrijeme pandemije. Smatra da je sam proces donošenja odluke o imenovanju ulica netransparentan, nisu svi članovi mjesnih odbora dobili pozive na sastanak niti su sazvali skup građana na kojem bi taj prijedlog predstavili mještanima. I nije problem imenovanje ulica, smatra Lukinić, već dodatni nepotrebni troškovi koje će ono proizvesti.

Iako općina u cijelosti snosi trošak nove osobne iskaznice, Lukinić dodaje kako taj trošak nije jedini. „Tu nisu uključeni troškovi promjene sjedišta OPG-a, ne financiraju se ni troškovi promjene sjedišta obrtima i tvrtkama koji idu od 700 do čak 2.500 kuna. Osim toga, općina ne financira trošak promjene prometnih dozvola kao ni troškove postavljanja pločica s kućnim brojem koji se kreću od 70 do 100 kuna po pločici. Ako želite promijeniti adresu na vlasničkom listu u zemljišnim knjigama ta promjena će vas koštati 50 kuna po zahtjevu koji također Općina ne financira“, navodi.

Zbog nesređenog katastra je potrebno prije provesti novu katastarsku izmjeru, uskladiti podatke i u dogovoru sa stanovnicima krenuti u daljnje uređenje prostornih podataka, pa tako i imenovanja ulica, tamo gdje ima potrebe za tim, stoji, među ostalim u priopćenju koje je objavio City portal.

Škrinjarić: Opet ćemo se vratiti na početak, kome treba ovaj cirkus?

S druge pak strane načelnik Škrinjarić smatra kako je ovakav potez nužan i poželjan, prvenstveno kako bi se uveo red u općinu koja iz godine u godinu raste novim stanovnicima i vikendašima, grade se kuće i pretvaraju u stambene objekte, a u pojedinim se dijelovima općine kućni brojevi duplaju i ponavljaju. „Trebamo uvesti reda, odrediti granice mjesnih odbora i općine, to je složena procedura. Zato smo u započeli ovaj proces koji je u dogovoru s Državnom geodetskom upravom već krenuo. Dodjeljuju se novi kućni brojevi i mislim da smo napravili najbolju i najkorisniju odluku. Zaustavit ćemo ne samo konfuziju poštara koji dostavljaju poštu na krive adrese već uvesti red u općinu. Kad smo već s tim velikim poslom pri kraju kome treba ovakav cirkus koji će cijeli proces, ako referendum prođe, vratiti na početak i izazvati nepotrebne troškove“, odgovara Škrinjarić.

Naime, ukoliko referendum prođe i on nosi sa sobom trošak i posljedice i to preko 100.000 kuna na teret državnog i općinskog proračuna. Tu ubrajamo trošak Općini Pokupsko za održavanje referenduma, trošak Državnoj geodetskoj upravi za ponovnu izmjenu u Registru prostornih jedinica i ponovno dostavljanje rješenja o kućnim brojevima, trošak građanima i pravnim osobama koji su uskladili svoje dokumente i podatke s novim stanjem. „I što je najvažnije, povratak na staro neuređeno stanje, u kojem dobar dio građana nema ispravnu službenu adresu, gdje se pojavljuju identične adrese u različitim dijelovima naselja, gdje je nemoguće razgraničiti izborne jedinice za potrebe izbora za mjesnu samoupravu. Onda će se nakon nekog vremena netko sjetiti da bi ipak trebalo urediti stanje prostornih podataka i krenuti u cijeli postupak iz početka.  Po kojoj proceduri? Onoj koja je zakonom propisana i već provedena“, zaključio je Škrinjarić

Kronologija:

  • Općinsko vijeće Općine Pokupsko je 15. rujna 2020. godine usvojilo Odluku o imenovanju ulica na području općine kojom se imenuju ulice u 10 naselja
  • Organizacijski odbor Inicijative za referendum o imenovanju ulica u općini Pokupsko „Odlučimo sami“ je 4. srpnja donio Odluku da se pristupi izjašnjavanju birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma na kojem bi referendumsko pitanje bilo: „Jeste li za to da se Odluka o imenovanju ulica na području Općine Pokupsko, od 15. rujna 2020. godine stavi van snage?“
  • Sakupljanje potpisa za referendum traje do subote, 28. kolovoza.
  • Štandovi za prikupljanje potpisa su na nekoliko lokacija na području općine Pokupsko gdje svi stanovnici s adresom stanovanja na području općine mogu svojim potpisom podržati raspisivanje referenduma
  • Inicijativa mora u roku od 15 dana prikupiti minimalno 10 posto potpisa birača od ukupnog broja birača