Home Izdvojeno Na odlagalištu Jakuševec proizvodit će se struja!

Na odlagalištu Jakuševec proizvodit će se struja!

PODIJELITE

–  Bit će malo postrojenje koje će raditi tako da će iz brda crpiti plin i pretvarati ga u električnu energiju  –  najavila je Renata Bedeković, predsjednica Vijeća MO Jakuševec

IMG_7489

BANDIĆ I BARIŠIĆ NISU ŽELJELI HVALOSPJEVE?

Zahvalni za novac od ekološke rente koji je ubrzao razvoj Mičevca, čelni ljudi Mjesnog odbora tog velikogoričkog mjesta željeli su se osobno zahvaliti gradonačelnicima Zagreba i Velike Gorice, Milanu Bandiću i Draženu Barišiću, ali u tome nisu uspjeli jer gradonačelnici nisu stigli na svečanost upriličenu u njihovu čast.

–  Hvala im na svemu onome što su učinili proteklih 10 godina za mjesta Mičevec i Jakuševec, odnosno za cjelokupnu župu Jakuševec  –  istaknuo je Neven Caganić, predsjednik Vijeća MO Mičevec.

Caganić ističe kako se iz sredstava ekološke rente koja se isplaćivala mjestima Mičevec i Jakuševec jako puno napravilo u jednom i drugom mjestu po pitanju infrastrukture i uređenja naselja. Izgrađene su ceste, nove građevine, dok su postojeće obnovljene.

–  I na neki način imali smo obavezu nakon proteka tog vremena da ih pozovemo ovdje, da im se zahvalimo za sve dobro što su učinili za jedno i drugo mjesto  –  poručio je.

Gradonačelnici su, međutim, bili spriječeni doći u Mičevec na zahvalu. Umjesto velikogoričkog gradonačelnika Dražena Barišića, stigao je njegov pročelnik za društvene djelatnosti Zvonko Kunić, a umjesto zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, njegov savjetnik Željko Horvat.

–  Čini se sve da se kvaliteta života Mičevčanima, baš kao što se ona pokušava poboljšati Jakuševčanima,  na isti način standardizira sve dok se odlagalište ne zatvori  –  izjavio je Horvat.

Micevec

OD SELA DO MODERNOG MJESTA

Velikogorički pročelnik za društvene djelatnosti, Zvonko Kunić, ističe kako je Mičevec zahvaljujući novcu iz ekološke rente, posljednjih godina postao moderno mjesto za život.

–  Iz jednog neuređenog sela dosegnuo standard mjesta kojeg bismo svi poželjeli u svom okruženju. Tu je i dio koji se odnosi na društveni život koji ja posebno pratim, dakle aktivnosti kulturnog društva, vatrogasaca, nogometnog kluba, koji su djelomično financirani iz ekološke rente i koji su zabilježili veliki napredak  –  zaključio je Kunić.

MNOGO TOGA ZAJEDNIČKOG

Mičevec i Jakuševec povezani su zajedničkom župom, ali i odlagalištem otpada za čiju problematiku Grad Zagreb i Velika Gorica pronalaze zajedničko rješenje, kaže Horvat.

–  Grad Zagreb i Velika Gorica na ovom su području pokazali primjer dobre suradnje. To su potvrdili danas i Mičevčani, upravo kroz sve ono što je zadnjih desetak godina napravljeno u infrastrukturi, prvenstveno ulaganjem Velike Gorice, ali i podržavanjem tih programa i učešćem u tim programima i Grada Zagreba  –  naglasio je Bandićev savjetnik.

VG_otpad (2)

ODLAGALIŠTE MRACLIN PRIMJER OSTALIMA

Pročelnik Kunić kaže kako je Velika Gorica primjer dobrog gospodarenja otpadom. Na odlagalištu Mraclin, ističe, posljednjih su osam godina učinjeni značajni radovi na njegovoj sanaciji.

–  To je dobar primjer i drugim gradovima koji sada imaju dodatnih problema poput Grada Zaprešića, Koprivnice i ostalih. Grad Velika Gorica na vrijeme je reagirao i sanirao odlagalište u Mraclinu i sada ono može poslužiti kao predložak mnogim drugim gradovima  –  rekao je Kunić.

PROIZVODNJA STRUJE NA JAKUŠEVCU

Odlagalište Jakuševec, prema najavama iz Grada Zagreba, bit će zatvoreno s 31. prosincem 2018. godine. Zatvaranju se nadaju iz Mjesnog odbora Jakuševec. Predsjednica Vijeća MO, Renata Bedeković, kaže kako će zajedno sa Gradovima Zagrebom i Velikom Goricom pokušati naći rješenje kako bi toga dana na Jakuševcu doista i prestalo odlaganje otpada.

A nakon zatvaranja odlagališta uslijedit će monitoring, koji će trajati između 20 i 30 godina. Osim monitoringa, na Jakuševcu će se od otpada proizvoditi struja.

–  Na prostoru odlagališta Jakuševec bit će malo postrojenje koje će raditi tako da će iz brda crpiti plin i pretvarati ga u električnu energiju  –  otkriva nam Renata Bedeković.