Home Izdvojeno FOTO Kolijevka koju je na svečanosti 1990. koristio dr. Franjo Tuđman blago...

FOTO Kolijevka koju je na svečanosti 1990. koristio dr. Franjo Tuđman blago je obitelji Roginić iz Okuja

30. svibnja 1990. godine su se na pozornici glavnog zagrebačkog trga okupili najviši državni dužnosnici i vjerski poglavari, a ispred njih se, na središnjem mjestu pozornice, nalazila predmetna kolijevka u kojoj se simbolički nalazila novorođena demokratska i višestranačka hrvatska država

PODIJELITE
Foto: Screenshot / Zoran Čiča

Naš kraj krije brojna povijesna bogatstva, a možda je manje poznato da se jedno takvo smjestilo i u Okuju. Obitelj Roginić donedavno je bila vlasnik ovog blaga, a riječ je o tradicijskoj kolijevci. Više o kulturno-povijesnoj prirodi ovog predmeta nam je ispričao mr.sc. Zoran Čiča, viši stručni savjetnik konzervator za zaštitu etnološke baštine u Konzervatorskom odjelu u Zagrebu, Ministarstvo kulture i medija. Kako objašnjava, predmet tipološki predstavlja manufakturnu predindustrijsku kolijevku koja se ziba na dvjema osovinama usidrenim u dva noseća stupića koji počivaju na nogarima.

Primarna vrijednost ove kolijevke, međutim, nije etnografske već memorijalne odnosno kulturno-povijesne prirode. Naime, ova je kolijevka korištena prilikom središnje političke javne svečanosti na Trgu bana Jelačića u Zagrebu 30. svibnja 1990. g. povodom konstituiranja prvog višestranačkog saziva Sabora Republike Hrvatske nakon II. svjetskog rata.”objašnjava.

30. svibnja 1990. su na pozornici glavnog zagrebačkog trga okupljeni najviši državni dužnosnici i vjerski poglavari, a ispred njih se, na središnjem mjestu pozornice, nalazila predmetna kolijevka u kojoj se simbolički nalazila novorođena demokratska i višestranačka hrvatska država.

Dr. sc. Franjo Tuđman, koji je toga dana izabran na dužnost predsjednika Predsjedništva Socijalističke Republike Hrvatske, u simboličkoj ceremoniji koja je predstavljala reminiscenciju narodnog običaja darivanja novorođenčeta u kolijevci, posredstvom ovog političko-etnografskog konstrukta darivao je novorođenu demokratsku Hrvatsku kruhom, zlatnim dukatom i perom kao simbolima budućeg obilja, prosperiteta i kulture novorođene države i njezinih stanovnika. Darovi su u kolijevku položeni pod pokrivač te ispod jastuka. Odmah potom, vjerske su blagoslove nad kolijevkom zazvali i kardinal Franjo Kuharić te muftija islamske zajednice u Hrvatskoj i Sloveniji Šefko ef. Omerbašić.”, dodaje.

Taj datum, 30. svibnja, obilježava se kao službeni praznik Dan državnosti. Izvorni vlasnik kolijevke kao dijete bio je Josip Roginić iz Okuja.

Okujska kolijevka kao simbol demokratske Hrvatske

Kolijevka obitelji Roginić iz Okuja, Foto: Zoran Čiča

Kolijevka je postala dio Registra kulturnih dobara RH nakon što je Josip Roginić, radi informacija o mogućnosti financiranja i stručnih savjeta oko obnove tradicijskog čardaka na svojoj okućnici, kontaktirao Konzervatorski odjel u Zagrebu. Tada, 2013. godine, pri dolasku na očevid na teren uzgred je spomenuo da posjeduje i nekakvu kolijevku koja je bila na Trgu bana Jelačića 1990.

“Spomenuo je i predsjednika Tuđmana, i to mi je odmah zazvučalo poznato jer je još iste 1990. g. nakon gore opisanog događaja na Trgu bana Jelačića u Zagrebu održan stručni skup Hrvatskog etnološkog društva na kojem je taj događaj etnološki obradio jedan od kolega etnologa Silvio Braica. Nakon kraćeg razgovora shvatio sam da g. Roginić govori upravo o toj kolijevci.”

Čardak obitelji Roginić iz Okuja, Foto: Zoran Čiča

Tri godine kasnije, 2016. g., nakon kulturno-povijesne evaluacije te kolijevke, Zoran Čiča je odlučio pokrenuti postupak njezine zaštite kao pojedinačnog pokretnog kulturnog dobra te je ona iste godine uvedena u Registar kulturnih dobara RH pod brojem Z-6758 pod nazivom “Kolijevka demokratske Hrvatske – tradicijska drvena kolijevka”.

“S vremenom smo došli do zaključka da bi za budućnost kolijevke, njezinu ispravnu skrb i moguću javnu prezentaciju najkorisnije i najsvrsishodnije bilo da bude pohranjena u Etnografskom muzeju u Zagrebu gdje će o njoj brinuti stručnjaci kustosi i restauratori. Stoga je kolijevka 2021. g. donacijom prešla u vlasništvo Etnografskog muzeja i danas se nalazi u Zbirci suvenira koju vodi kustosica Marija Živković.”, navodi Čiča.

Kako je okujska kolijevka postala dio i simbol demokratske Hrvatske možete pogledati u videu u ranijem dijelu teksta.