Home Izdvojeno Srednjoškolci iznijeli svoje želje za uređenje predvorja škole

Srednjoškolci iznijeli svoje želje za uređenje predvorja škole

Cilj je malim intervencijama urediti hol te ga prilagoditi potrebama i željama učenika.

PODIJELITE

U Srednjoškolskom centru, učenici, profesori i voditelji projekta ”Akupunktura grada” te Volonterski centar Velika Gorica, održali su radionicu na kojoj u iznijeli ideje o uređenju školskog predvorja. Cilj im je malim intervencijama urediti predvorje škole te ga prilagoditi potrebama i željama učenika.

Ana Peternac Bučan, voditeljica projekta Volonterski centar Velika Gorica, rekla nam je kako je došlo do projekta uređenja školskog hola. – Kroz projekt Volonterski centar Velika Gorica moramo napraviti projektne aktivnosti, između ostalog, to su volonterske akcije za koje smo imali otvoreni poziv. Jedna od tih akcija je i akcija Srednje strukovne škole koja je krenula s običnom idejom da bi željeli urediti prostor za svoje učenike. Na kraju je ta ideja prerasla u nešto puno veće.Naime, u cijeli projekt uključilo se i Društvo arhitekata Zagreba, odnosno projekt ”Akupunktura grada” nastala pod njihovim okriljem. Voditelji Akupunkture i docenti na Arhitektonskom fakultetu, Rene Lisac i Kristina Careva saslušali su ideje učenika.

– Sad smo čuli niz komentara o tome kako se koristi prostor, kako ga učenici doživljavaju, kako im je potreban dodatni prostor za sjedenje, kako bi voljeli da se učenici sve tri škole međusobno više susreću, upoznaju, komuniciraju. Naš daljnji cilj je da vidimo kojim malim intervencijama u prostoru možemo pomoći procesima da se što bolje odvijaju, da učenicima prostor hola bude što ugodniji i funkcionalniji – rekao nam je Lisac.A mala intervencija može biti jednostavna klupa za sjedenje ili klupa kao umjetnički izričaj, objašnjava Kristina Careva. – Akupunktura grada je inicijativa stasala pod okriljem Društva arhitekata Zagreba, koja želi malim i preciznim intervencijama u prostoru zajedničkog korištenja napraviti bitne promjene. S tim da uvijek koristimo participativni pristup, razgovor s korisnicima, kao i interdisciplinarnu suradnju, znači mišljenja više struka se ugrađuje u konačno rješenje. Nadamo se da ćemo i ovdje uspjeti postići mali elaborat koji će nadahnuti za eventualno veće korake.

– Učenici sve tri škole rekli su da bi voljeli imati neki prostor kojeg će moći zajedno koristiti i družiti se. Praksa nije takva, pa su učenici izrazili želju i potrebu za takvim prostorom – rekla je Sanja Šipušić Komar, psihologinja u Srednjoj strukovnoj školi.

Druga radionica nastavlja se sutra u 11 sati u holu škole.