Home Izdvojeno Njima invaliditet nije prepreka

Njima invaliditet nije prepreka

PODIJELITE

U Velikoj Gorici živi preko pet i pol tisuća osoba s invaliditetom. Za sve njih, ali i za njihove sugrađene, u subotu je deveti ”Dan jednakih mogućnosti”. Od domaćih klubova nastupili su Stolnoteniski klub ”Uspon”, Atletski klub ”Uspon”, zatim Judo klub ”Fuji” i Konjički klub osoba s invaliditetom”Hiron” te Sportsko društvo osoba s tjelesnim invaliditetom ”Uspon”. Došli su i iz susjednih gradova Stolnoteniski klub ”Sinergija” iz Samobora, Boćarski klub ”Marijan Dobrinčić” iz Zagreba te prijatelji iz Karlovca. Sportaši s tjelesnim invaliditetom pokazali su da im na putu, kada je sport u pitanju, ništa nije zapreka. U sjedećoj odbojci nastupile su hrvatska i slovenska reprezentacija, a u Gradskoj sportskoj dvorani odradile su dvije pripremne utakmice. Hrvatska je naime ove godine domaćin Europskog prvenstva u sjedećoj odbojci koje se održava u studenom u Poreču.

Darko Matić, predsjednik Sportskog saveza osoba s invaliditetom Zagrebačke županije i predsjednik Sportskog društva osoba s tjelesnim invaliditetom ”Uspon” zadovoljan je ovogodišnjim Danom jednakih mogućnosti.– Bilo je dosta događanja, bilo je dinamično i što je najvažnije što znači nama osobama s invaliditetom, što su ovo popratili naši gradski oci na čelu s gradonačelnikom Grada Velike Gorice, Draženom Barišićem i njegovim dogradonačelnikom Ervinom Kolarcem i pročelnikom Zvonkom Kunićem – rekao je Matić.

SPORT IM JE PROMIJENIO ŽIVOT

Cilj ovog sportskog događaja je senzibiliziranje sugrađana te pokazati široj javnosti da se i osobe s invaliditetom mogu baviti sportom. Matić ističe da je u cijeloj priči bitno pokrenuti ljude.

– Bitno je da smo im promijenili život, da se osjećaju ugodnije, da su prihvatili sebe kao takvoga, i da je obitelj shvatila i šira okolica da smo podjednaki jer se zovu Dani jednakih mogućnosti kao što se i strategija zove Strategija za izjednačavanje prava i mogućnosti osoba s invaliditetom Velike Gorice.Prva strategija donesena je krajem 2008. godine, a u tijeku je realizacija druge Strategije. Rezultat je sustavno financiranje Sportskog saveza osoba s invaliditetom te njihovih članica jer, iako je sport osoba s invaliditetom skuplji nego sport osoba bez invaliditeta, on višestruko vraća široj društvenoj zajednici. Matić je dao i primjer.

– Čovjek će manje imati potrebe da ode na rehabilitaciju u toplice na tri tjedna na koje ima pravo. Jer se bavi sportom, zdravije živi, nije zatvoren u četiri zida, integriran je i prihvaća sebe takav kakav jeste.

MEDALJE SVJETSKOG SJAJA

A sve je započelo prije devet godina kada je osnovano Športsko društvo osoba s tjelesnim invaliditetom. Od tada, zbrajaju se medalje s paraolimpijade i svjetskih natjecanja.

– Danas je to već velika priča koja je daleko dogurala. Imali smo dva paraolimpijca na prošlogodišnjim Paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru, Mirjanu Lučić i Velimira Šandora. Osvojili smo brončane medalje. Imamo čovjeka koji je bio sportaš godine 2016. Grada Velike Gorice i Zagrebačke županije u generalnoj konkurenciji, znači sportaša bez invaliditeta što je velika stvar. A ove godine imamo već četiri međunarodne, odnosno svjetske medalje. Velimir Šandor na Svjetskom seniorskom prvenstvu u atletici u Londonu osvojio je brončanu medalju. Mirjana Lučić osvojila je broncu na Svjetskom ekipnom prvenstvu u stolnom tenisu i Dominik Počekal na Svjetskom juniorskom atletskom prvenstvu zlato i srebro u bacanju diska, odnosno kugle.JEDNAKI I U ZAPOŠLJAVANJU

No uvijek postoji i druga strana medalje, a to je u ovom slučaju zapošljavanje osoba s invaliditetom. Uvriježene su predrasude da su takve osobe manje sposobne za rad, no upravo su one, govori nam Matić, spremne dati i 120 posto od sebe kao bi uspjele i na tom polju. Već neko vrijeme, na svojim radnim mjestima to potvrđuju velikogorički paraolimpijci Velimir Šandor i Mirjana Lučić.