Home Izdvojeno Izviđači i gimnazijalci zajedno za okoliš: Pošumljavaju i uče o posljedicama klimatskih...

Izviđači i gimnazijalci zajedno za okoliš: Pošumljavaju i uče o posljedicama klimatskih promjena

Uz financijsku potporu Zagrebačke županije Turopoljska udruga skauta „Tur“ za učenike srednjih škola na području županije provodi projekt „Prijatelj šume“

PODIJELITE

Učenici Gimnazije Velika Gorica su se u suradnji s velikogoričkim izviđačima uključili u projekt CO2mpensating by planting edukacijom i aktivnim djelovanjem u cilju smanjenja štetnih emisija ugljičnog dioksida. Uz financijsku potporu Zagrebačke županije Turopoljska udruga skauta „Tur“ za učenike srednjih škola na području županije provodi projekt „Prijatelj šume“, kao nastavak prošlogodišnjeg uspješnog projekta kroz koji je na području Turopoljskog luga zasađeno više od dvije tisuće sadnica hrasta lužnjaka.

Učenici Gimnazije Velika Gorica prihvatili su poziv turopoljskih skauta te su već u ožujku sudjelovali u akciji pošumljavanja šume Marča na području Kloštar Ivanića. Tada su već postali Šumoborci, što je i službeni naziv edukativnog programa u kampanji koju su pokrenuli Savez izviđača Hrvatske, kreativna agencija HEARTH i Hrvatske šume.

Ovih je dana za velikogoričke gimnazijalce organiziran interaktivni edukativni program „Klimatski kolaž“, koji su uz predstavnika Turopoljske udruge skauta „Tur“ s učenicima odradile članice udruge Tatavaka. U tom su programu učenici sami promišljali o uzrocima i posljedicama klimatskih promjena, zaslugama ljudskog djelovanja i suvremenog načina života za povećane emisije stakleničkih plinova te mogućnostima djelovanja kako bismo usporili globalno zatopljavanje i umanjili svoj ugljični otisak.

Jedna od najjednostavnijih i najučinkovitijih metoda za smanjenje proizvedenih emisija CO2 i neutralizacije ugljičnog otiska je sadnja stabala. Tisuću odraslih stabala godišnje može pohraniti, odnosno nadoknaditi, čak do 25 tona ugljičnog dioksida. Zato je sljedeći korak u projektu trebala biti akcija pošumljavanja, ali zbog nepovoljnih vremenskih prilika i uz razumijevanje Zagrebačke županije projekt će biti nastavljen u idućoj kalendarskoj godini, a gorički gimnazijalci i ostali zainteresirani srednjoškolci na sadnju i obnovu klimatskim promjenama oštećenih šuma poći će početkom ožujka.

Do tada će turopoljski skauti ekološki edukativno nastojati pristupiti još većem broju srednjoškolaca na području Zagrebačke županije.

Kao izravna posljedica klimatskih promjena naše su šume oštećene djelovanjem gljive Chalara fraxinea, zbog koje je jasen danas najugroženija šumska vrsta drveća u Europi, hrastove mrežaste stjenice te potkornjaka koji ugrožava četinjače, stoga Hrvatske šume ulažu velike napore u uklanjanje oboljelih stabala, pa i cijelih šumskih područja, konverziju šumskih sastojina i obnovu šuma.