Home Gospodarstvo FOTO Otvorena ULO hladnjača u Rakitovcu

FOTO Otvorena ULO hladnjača u Rakitovcu

ULO hladnjača koristi tzv. ultra low oxygen tehnologiju koja smanjujući kisik omogućuje dugotrajno skladištenje voća i povrća. Ima 23 komore koje zajedno imaju zakupninu od 3000 tona voća i povrća.

PODIJELITE

ULO hladnjača u Rakitovcu jutros je svečano otvorena. Otvorili su je proizvođači koji su i većinski vlasnici hladnjače. To je jedina hladnjača u Hrvatskoj koja nije u vlasništvu trgovaca, a proizvođačima će omogućiti da svoje proizvode skladište prema uvjetima koje ne diktiraju trgovci, te da konkuriraju uvoznoj robi, ali i potrošačima nude domaće proizvode provjerene kvalitete tijekom cijele godine.

Poljoprivredna zadruga “Zagrebački voćnjaci” iz Rakitovca 2004. godine je postala prva proizvođačka organizacija za voće i povrće u Hrvatskoj. Zadruga ima 21  člana, a proizvode jabuke, kruške, breskve, nektarine, šljive i jagode.

– Osnivanjem zadruge 2004. godine imali smo čvrstu jezgru od 30 proizvođača i imali smo proizvodnju koja je mogla 70% od ukupnog kapaciteta od 3000 tona ispuniti. Mi smo kretali praktički iz ničega. Imali smo jaku proizvodnju, ali nismo imali kapitala da napravimo ovako skupi objekta. Sinergijom sa Zagrebačkom županijom i Gradom Velika Gorica došlo je do realizacije ovog projekta. Na kraju mogu reći da ćemo mi imati najviše koristi. Mi ćemo tu skladištiti svoju robu, razvijat ćemo svoj biznis, sadit ćemo nove voćnjake. Hladnjača je popunjena do zadnjeg prostora. Više od 50% proizvodnje je već ugovoreno za njemačko tržište. Mi moramo zaposliti ljude, ali to će dati gospodarski podstrek čitavom kraju – rekao je Mario Di Giusti, upravitelj poljoprivredne zadruge ”Zagrebački voćnjaci”.

ULO hladnjača koristi tzv. ultra low oxygen tehnologiju koja smanjujući kisik omogućuje dugotrajno skladištenje voća i povrća. Ima 23 komore koje zajedno imaju zakupninu od 3000 tona voća i povrća.

– Uz samu hladnjaču u projekt je ušlo 8 500 komada boks paleta bez kojih je nemoguće puniti ovakve komore. Nabavili smo sve potrebne linije za pakiranje, vaganje, opremanje i distribuciju proizvoda i transportna sredstva. Sve to nam je omogućilo da već ove godine snabdijevamo 80 dostavnih mjesta putem shema školskog voća, Uspjeli smo plasirati naše proizvode u KBC Zagreb i ono što je najvažnije, nakon što su naši partneri iz zemalja Europske unije Slovenije, Austrije i Njemačke, vidjeli kvalitetu ove hladnjače, uspjeli smo dogovoriti da će ove godine naš plasman biti puno veći na europskom, nego na hrvatskom tržištu – rekao je Hrvoje Bunjevac, direktor Distributivnog centra.

Na svečanosti je bio i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić. – Po meni je ovo pravi način kako omogućiti konkurentniji i efikasniji plasman naših proizvod naših poljoprivrednika i kako se lokalna i regionalna samouprava mogu uključiti u poljoprivredu. Nije sve u poticajima, da nekome date 5 ili 10 tisuća kuna, ovdje ste im dali alat, mehanizam, da oni sami upravljaju svojim sudbinama, da budu pozitivniji u svom radu i da od njega žive.

– Danas je poseban dan za naše proizvođače voća i povrća koji su čekali da se ovo dogoditi. Krenuli smo još 2004. godine kada smo osnivali poljoprivrednu zadrugu, onda smo osnovali Distributivni centar kao trgovačko društvo, da bismo 2012. realizirali prvi fazu i danas otvorili ovu hladnjaču koja će promijeniti način funkcioniranja naših proizvođača u pozitivnom smislu. Želja nam je da ovaj objekt postane regionalni centar za voće i povrće, da bude i šire od Zagrebačke županije. Administrativne granice nisu razlozi da se to ne dogodi – rekao je župan Stjepan Kožić.

Gradonačelnik Velike Gorice, Dražen Barišić, izrazio je zadovoljstvo dovršetkom projekta i izrazio nadu da će na trgovačkim policama sada biti više hrvatskih proizvoda. – Velika Gorica i Turopolje su intenzivno poljoprivredni kraj sa svojom bogatom tradicijom i poviješću. Stvaranje ovakvog objekta i njegovo dovođenje u funkciju sasvim sigurno se stvara tržišna i financijska infrastruktura koja će na onim tradicionalnim vrijednostima, poljoprivredi, dati jednu dodatnu vrijednost za proizvođače. Treba zahvaliti proizvođačima i pozvati tržište da na hrvatske stolove donosi hrvatske proizvode, da mi to više koristimo i zatvaramo cijeli proces.

Ukupna vrijednost ove ULO hladnjače je 26,2 milijuna kuna, a od tog iznosa 23,4 milijuna kuna (90%) osigurano je kroz Mjeru 4 Programa ruralnog razvoja, dok je razliku od 2,8 pokriva Distributivni centar za voće i povrće.

Novi programi ovakvog tipa će se realizirati jer novca ima dovoljno, rekao je ministar, i podsjetio da će 2020. godine na raspolaganju imati nove 2,5 milijarde eura za koje se nada da će pametnije utrošiti i usmjeriti u ovakve projekte.