Home Izdvojeno VG Čistoća stanarima zgrada dijeli 7 000 malih spremnika za biootpad

VG Čistoća stanarima zgrada dijeli 7 000 malih spremnika za biootpad

PODIJELITE

VG Čistoća počela je s isporukom stanarima stambenih zgrada više od 7 tisuća manjih smeđih kanti za biootpad zapremnine 10 litara. Uz njih je došao i letak s uputama što od organskog otpada odvajati, a što ide u miješani komunalni otpad.

Svaki korisnik dobio je ili će dobiti i 52 smeđe vrećice, po jednu za svaki tjedan.

Što smije u smeđu vrećicu

U kanticu treba odvojeno odložiti kuhinjski otpad od sirovog ili manje količine kuhanog voća i povrća bez tekućine, ljuske jaja, talog kave, vrećice i ostatke čaja, uvelo bilje, zemlju od cvijeća, čačkalice, suhe namirnice bez ambalaže, papirnate ubruse, papir za pečenje, piljevinu, stelju malih životinja.

Što nikako u smeđu vrećicu ne smije dospjeti

U kanticu nikako ne smiju dospjeti vlažne maramice, pelene, izmet, ostaci duhana, vrećice usisavača, plastika, tekućine, masnoće, kosti i bilo kakav drugi otpad koji ne spada u kategoriju biootpada.

Nipošto u smeđe vrećice ili kućne kompostere nemojte stavljati otpad od mesa, masnoće i kosti, posebno ako su sirovi. Osim što meso u raspadu smrdi više od ostalog otpada te privlači glodavce i muhe, u njemu se, posebno ako je nekuhano, mogu razmnožiti štetne bakterije koje mogu proširiti bolesti na okolni biljni i životinjski svijet. Isto tako, antibiotici kojih je u mesu sve više mogu jako usporiti proces fermentacije. Sve ovo krajnji proizvod (kompost, digestat) koji bi kao gnojivo trebao završiti na poljima čini neupotrebljivim.

Onečišćeni biootpad je veliki problem jer kao takav bez prethodne obrade koja je vrlo skupa (pokretna traka, uređaji za prosijavanje, centrifuge), ne može kvalitetno ući u proces fermentacije (kompostiranje, anaerobna digestija).

Velika Gorica po zadnjim je dostupnim informacijama odvojeno prikupila oko 560 tona biootpada, a zajedno s komposterima obiteljskih kuća ukupno je odvojeno u 2022. godini oko 1400 t biootpada.