Home Izdvojeno Legendarni Vegos Bar slavi 38. rođendan i obiteljsku priču izgrađenu na rocku...

Legendarni Vegos Bar slavi 38. rođendan i obiteljsku priču izgrađenu na rocku i bajkerskoj slobodi

Od malog lokala uz cestu do kultnog utočišta generacija koje i danas odbijaju živjeti po pravilima ekrana. Razgovarali smo s vlasnikom Ivanom Krmpotićem o bogatoj povijesti birca, nevjerojatnim pikado rekordima i novim generacijama

PODIJELITE

Legendarna gorička lokacija, kako oni sami kažu – kraj ceste, Vegos Bar, sutra slavi veliku 38. godišnjicu rada. Ovaj poznati bikers bar i rock klub, smješten na adresi Trg kralja Petra Krešimira IV 11 u Velikoj Gorici, godinama nosi titulu doma rocka, motora i dobre zabave.

Priča koja je započela još 1984. godine kroz ugostiteljski rad obitelji, pretočena je u Vegos Bar 1988. u kojem se sutra priprema bogat cjelovečernji program za sve posjetitelje, uključujući besplatan čobanac, roštilj, svirku goričkog benda Blues Blondes te organizirano gledanje utakmice između Hrvatske i Gane na velikom ekranu.

Povodom ovog velikog jubileja, razgovarali smo s vlasnikom Ivanom Krmpotićem, koji je detaljno opisao bogatu povijest birca, sportske rekorde, gorički mentalitet i stanje na alternativnoj sceni.

Od obiteljskih početaka do rock utočišta

Iako je Ivan službeno preuzeo vođenje lokala prije devet godina, u samom je kafiću prisutan već desetljećima. „Ja sam vlasnik od 2017, ali sam u kafiću sigurno preko 20 godina. Iz početka samo povremeno sam studirao u fakultetu za turistički menadžment, pa sam onda povremeno samo radio svirke vikendom i to je tamo letjelo preko tjedna, to je bilo prije. A od 2017. to sam baš ja vlasnik.“

S samim godinama dolazile su i promjene u prostornom i društvenom smislu, prateći različite povijesne periode. „Kroz godine se je mijenjao, znači, 80-ih je baš bilo puno posla i kafić se nalazio pokraj sadašnjeg, naprijed uz cestu i bio je duplo manji. Ali je duplo više radio, baš je bilo dosta posla i uglavnom su se motoristi skupljali i ostali, uglavnom Brežani i ljudi iz okolnih sela koji su dolazili na bus, ali i lokalna ekipa.

Ova furka se izmjenjivala, ovisno o vremenu. U 1988. kad se otvorilo, dolazili su isto motoristi uglavnom, bilo je svega, sve je bilo uglavnom bazirano na rocku, ali bilo je i ostale glazbe. Tamo 1980 – 90ih kad je bio rat, to je bilo čudnovato vrijeme, tu su se skupljali vojnici i tako, bilo je teško vrijeme. Od 2017. je baš full rock and roll, ali zadnjih 20 godina je sigurno prema rocku okrenut, a prema motorima od kad se je otvorio.”

Unatoč svemu, temeljna ideologija lokala ostala je nepromijenjena i vezana uz obiteljske vrijednosti. „Stil je ostao približno isti. Uvijek na nekoj bazi prema amerikani, tom stilu, prema Route 66-u i tome što mi volimo kao obitelji. A to su motori i sloboda. Sloboda je ponajprije.“

Prvi u pikadu i legendarni sportski rekordi

 

Vegos bar ima povijesnu ulogu u razvoju domaćeg elektronskog pikada, zahvaljujući Ivanovom ocu koji je donio prve aparate u državu i osnovao klub jedinstvenog imena – TGH, što u prijevodu označava „Tešku goričku hladovinu“.

„Igrao se pikado od uvijek, igrao se biljar, igrao se flipper, bio je tu i Jukebox. Prvi pikado klub u Velikoj Gorici je bio u Vegasu. Bili su višestruki prvaci Hrvatske i Europe i vice prvaci Europe. Prvaci Hrvatske su bili devet puta, tri puta viceprvaci Hrvatske, dva puta treći i dva puta viceprvaci Europe.”

Uz pikado tradiciju, važno je istaknuti kako se od 2017. godine u lokalu redovito održava i popularni pub kviz, koji okuplja brojne timove i dodatno upotpunjuje sadržaj kluba.

Između Alana Forda i Noćne more

Kada se govori o atmosferi i specifičnim trenucima unutar lokala, Krmpa nam govori da je nemoguće izdvojiti samo jedan događaj, jer je, kaže, svakodnevica u Vegosu mješavina pop kulture, stripova i osebujnih likova.

“Mogu reći da je kod nas navečer nešto između Alana Forda i Nightmare Stagea Malnarovog, a zna tu biti i misterije, ima i Indijanaca i kauboja, Dylan Doga i Zagora, i kao Mućke, to svakako – prava gorička priča.”

Nova generacija kontra društvenih mreža

Vremena se neupitno mijenjaju, posebice s dolaskom tehnologije, no vlasnik primjećuje zanimljive i pozitivne trendove među mladima koji polako preuzimaju scenu i vraćaju se bazičnim vrijednostima. Govoreći o promjenama kroz koje prolazi alternativna scena, Krmpotić se osvrnuo na utjecaj tehnologije i modernog načina života na mlađe generacije.

“Generalno, vremena se malo mijenjaju. U ono vrijeme nije bilo baš tih društvenih mreža i YouTubea i takvih stvari, tako da je sve bilo više na nekakvoj drugačijoj varijanti nego što je sad. Sve je sad svima dostupno, sve je brzo. Klinci ne mogu poslušati ni jednu pjesmu do kraja, na pola je prekidaju“, primjećuje Krmpotić i povlači paralelu s prijašnjim vremenima: “Mi smo kupovali albume, ploče – ja sam ploče prvo kupio, kasnije kazete, pa CD-e, a sad je to sve online, tako da nema više te nekakve draži slušanja albuma koje sam ja radio. Kad bi kupio neki album, onda bi ga poslušao cijelog, a danas klinci jedva mogu jednu pjesmu poslušati.“

Ipak, naglašava kako među mladima i dalje ima onih koji drže do tradicije i izvornog duha scene. 

„Ima klinaca koji su u toj nekakvoj priči. Čak ima tih cura koje tu dolaze i dečki koji izgledaju kao da su došli s Woodstocka, doslovno, što je lijepo za vidjeti, pogotovo u današnje vrijeme. I te cure i ti dečki čak izbjegavaju društvene mreže, imaju od 15, 16, 17 godina, tako da mi se sviđa i taj pokret, hajmo reći, micanja s društvenih mreža i čuvanje svoje privatnosti“, zaključuje Krmpotić.

Što se tiče same bajkerske i bendovske scene u Velikoj Gorici, Krmpotić donosi optimističan zaključak i napominje kako interes za ovom kulturom ne nestaje.

“A kad se tiče motorista, njih će uvijek biti, tako da to je okej. Ljudi koji vole slobodu, koji vole putovat, možda ih je malo manje nego prije, ali to se mijenja iz godine u godinu”, objašnjava Krmpotić i dodaje kako situacija s glazbenim sastavima također varira: “A bendovi, nekad ih ne bude, a nekad ih bude desetak, kao što ih je nekad u Gorici bilo, tako da to se mijenja.“

Ipak, naglašava kako se na terenu jasno vidi da scena ima budućnost.

Uglavnom, ima nade, sve je to super. Pogotovo kad odem na neke festivale i koncerte, onda me ljudi pozdravljaju i vidim ih po tim koncertima, te mlade, te klince. Tako da, bit će to sve okej. Super je. Zapravo, bit će super“, zaključuje Krmpotić.

Za kraj poziva sve vjerne goste i prijatelje rock zvuka na sutrašnju proslavu rođendana. Detalje o radu kluba i budućim programima pratite na Facebooku (Vegos Bar), Instagramu (vegos_bar) ili putem broja 091 / 5211-050.