Home Zanimljivosti CRNA KAVA – Postoji li razlog za zabrinutost?

CRNA KAVA – Postoji li razlog za zabrinutost?

Savjeti našeg stalnog kolumniste dr. Ive Belana

PODIJELITE

Crna kava je droga sa najrasprostranjenijom upotrebom. Često spominjanje koristi od kave – osjećaj budnosti i povećanje energije – na jednoj strani i osjećaj opuštenosti na drugoj, imaju i svoju drugu stranu medalje. Iznenađujuće je kako je lako pretjerati u pijenju kave. Međutim, ono što više brine mnoge ljude je pitanje da li svakodnevno pijenje umjerenih količina kave može biti štetno. Na primjer, da li kava uzrokuje rak, srčana oboljenja ili neke druge ozbiljne bolesti.

Rani početak

Mnogi od nas bili su izloženi kavi još prije nego što su se rodili. Međutim, današnje trudnice često izbjegavaju kavu zbog straha da ona može izazvati abnormalnosti u razvoju ploda. Stroga ispitivanja na većim grupama nisu potvrdila tu vezu. U jednoj velikoj studiji, čak i one trudnice koje su pile puno crne kave nisu imale veći rizik od niskih porođajnih tjelesnih težina i razvojnih anomalija njihovih beba.
Međutim, nakon poroda kofein u majčinom mlijeku može utjecali na ponašanje novorođenčeta. Naravno, tu se ne misli na jednu ili dvije šalice kave dnevno, već na veće količine, što može učinili da beba teško usnivaju i da postanu razdražljive.

Čvorići u dojkama

U zadnje vrijeme više se pažnje posvećuje samim dojkama nego mlijeku u njima, kao cilju “napada” kofeina. Pouzdani dokazi ukazuju da konzumiranje kave nije u uskoj vezi s pojavom čvorića u dojkama (tzv. fibrocistično oboljenje).

Kava i rak

Sasvim sigurno ne postoji znanstveni dokaz da pijenje kave dovodi do raka dojke. S druge strane, u zadnjih desetak godina pojavljivali su se tu i tamo članci koji su povezivali kavu s različitim drugim vrstama raka, npr. mokraćnog mjehura, gušterače i debelog crijeva. Međutim, istraživači i drugi znanstvenici nisu uspjeli naći jasnu i čvrstu vezu. Dakle, za sada ne izgleda vjerojatno da kava igra neku znatniju i zamjetljiviju ulogu u uzrokovanju bilo kojeg od tih vrsta raka, ali i onog jajnika, bubrega itd.

Kava, kolesterol i koronarne bolesti

Neke su studije (a najvažnija je ona obavljena u Norveškoj, gdje žive jedni od najvećih konzumenata kave na svijetu) otkrile da one osobe koje piju više od 2 do 3 šalice dnevno imaju veće razine kolesterola u krvi.
Nema sumnje u to da šalica kave povećava krvni tlak. Međutim, to povećanje je obično blago i ne postoji jasan dokaz da redovno pijenje kave uzrokuje visok krvni tlak u inače zdrave osobe ili da ga značajno pogoršava u osobe koja već ima hipertenziju.

Kava također ima reputaciju da izaziva poremetnje srčanog ritma (aritmiju), ali i ova tvrdnja je uglavnom pretjerana. Ipak, kava može izazvati ozbiljne poremetnje srčanih otkucaja kod nekih ljudi, posebno onih koji već od prije imaju prisutno neko srčano oboljenje ili uzimaju određene lijekove.
Ima li kava neke nepovoljne učinke na zdravlje – o tome se još uvijek naveliko raspravlja. Mnogi faktori kompliciraju istraživanja. Osim toga, kava je obično u vrlo čvrstom društvu s cigaretama. Odstranili učinak cigareta može bili vrlo teško. Slijedeći problem je u tome što kava za jednog čovjeka može biti božansko piće, dok za drugoga, u isto vrijeme, ona može biti otrov, da tako kažemo. Kemijski sastojci i točan sastav šalice kave može znatno varirati (ovisno o vrsti kave, načinu pripremanja itd.).

S obzirom da nitko nije sasvim siguran u tome koje su komponente u kavi biološki aktivne, teško je obaviti detaljne laboratorijske studije tog pića. Kofein, koji je najpoznatiji i najbolje proučen možda i nije sastojak koji ima i najveći utjecaj na zdravlje. Lijepa ilustracija toga jeste kava bez kofeina koja isto tako djelotvorno provocira želudac na lučenje kiseline kao i obična kava.

Dakle, što se može zaključili o kavi i zdravlju?

Najbolje što se trenutno može kazali jeste da ne postoji konačni dokaz da kava pridonosi pojavi bolesti. Iako postoje određene naznake da pijenje kave u većim količinama može kod nekih ljudi stvoriti predispoziciju za oboljenje srčanih, koronarnih krvnih žila, dotle, sasvim sigurno, drugi aspekti našeg ponašanja (kao što je pušenje cigarete i prehrana s većim količinama masnoća i životinjskog porijekla) doprinose mnogo više bolestima, kao što su srčana oboljenja i rak, nego što to čini sama kava.

dr. Ivo BELAN