Home Izdvojeno DHMZ: Mogući su ekstremni vodostaji; Hr. vode: Još uvijek ne znamo kako...

DHMZ: Mogući su ekstremni vodostaji; Hr. vode: Još uvijek ne znamo kako će se priljev odraziti na vodostaj Save

PODIJELITE
Ustava Prevlaka; 6, kolovoza 2023. nešto prije 17 sati

Državni hidrometeorološki zavod objavio je posebno priopćenje o vodostajima Save, Kupe i Drave. Danas, u petak i u nedjelju očekuje se povećan priljev vode.

Kako smo pratili poplave iz kolovoza možete vidjeti ovdje.

SINOPTIČKA SITUACIJA

“Vremenske uvjete idućih dana diktirat će prostrano ciklonalno polje s nekoliko dubokih centara u blizini britanskog otočja. Na prednjoj strani spomenute ciklone nad naše će krajeve i dalje stizati nestabilan zrak, povremeno i znatnija količina vlage u obliku frontalnih sustava. Brzi prolasci termobaričkih dolina u visinskoj mlaznoj struji inicirat će povremeno jače konvektivne razvoje.

Nakon utorka (31. listopada 2023.), još jedan izraženiji prodor stiže prvo u petak, zatim i nedjelju”, kaže posebno priopćenje.

VODOSTAJI U PORASTU 

“Vodostaj Save kod Rugvice je u porastu s tendencijom porasta. Nizvodno do Jasenovca vodostaji su u opadanju s tendencijom porasta. Nizvodno do Slavonskog Šamca vodostaji su u stagnaciji s tendencijom blagog opadanja. Nizvodno su vodostaji u porastu s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni od srednje niskih do srednje visokih voda”, navodi se u dnevnom hidrološkom biltenu.

Referentni vodostaj u Rugvici nakon zadnje kiše ušao je u redovne mjere, no DHMZ tada nije najavljivao dodatni porast.

Danas DHMZ navodi da su mogući i ekstremni vodostaji. Na postaji Hrvatsko na rijeci Kupi jučer je zabilježen maksimalni relativni vodostaj.

“Tijekom proteklih tjedana svjedočimo intenzivnim hidrološkim i meteorološkim epizodama. Učestale i intenzivne oborine pridonijele su zasićenju tla tako da svaka nova oborina lako uzrokuje površinsko tečenje. Također, velike količine oborina na uzvodnim dijelovima sliva naših velikih rijeka, naročito Save i Drave, uzrokuju vodne valove koji propagiraju nizvodno te zajedno s doprinosom lokalne oborine uzrokuju značajne poraste vodostaja. Na slivu Kupe otjecanje je posljedica lokalne oborine i trenutno su prisutni ekstremi u gornjem toku rijeke.

Na hidrološkoj postaji Hrvatsko na rijeci Kupi zabilježen je novi maksimalni relativni vodostaj, kao što je prikazano na Tablici 1. u usporedbi s ranije zabilježenim vrijednostima:

Nastavak tjedna donosi nove oborine u Hrvatskoj i uzvodno u Sloveniji i Austriji. Slična situacija današnjoj očekuje i krajem tjedna kada slijedi novi porast vodostaja (Slika 2. i Slika 3.) s mogućim ekstremima”, navodi se u posebnom priopćenju.

SEKTOR GORNJA SAVA

Prema trenutnoj prognozi, vodostaji će biti na vrhuncu u subotu. Pitali smo rukovoditelja obrane od poplava sektora Gornja Sava Hrvatskih voda za Veliku Goricu kakvo je stanje na terenu.

“Još uvijek se ne zna. Pratit ćemo stanje kao i dosad i proglašavati mjere i stanja kako se situacija bude razvijala. Dobili smo podatke o mjestimično i ekstremnim priljevima vode, ali još uvijek ne znamo kako će se točno odraziti na vodostaj Save. Još uvijek je svježa situacija otprije nekoliko mjeseci. Tada smo bili dobro pripremljeni što se tiče protoka informacija, materijala, ljudstva i opreme i tako će nadam se i ovaj put biti”, kazao je inženjer Krunoslav Prentašić.

U sektoru Gornja Sava pripremne mjere zasad su uvedene u Kupljenovu, Drenju Brdovečkom i u Zagrebu.