Home Gospodarstvo Zagrebačka županija: Ne želimo otpad iz Zagreba i Sisačko-moslavačke županije

Zagrebačka županija: Ne želimo otpad iz Zagreba i Sisačko-moslavačke županije

PODIJELITE

Župan Stjepan Kožić na konferenciji za novinare je upozorio kako Vlada Županiji želi nametnuti otpad iz Zagreba i Sisačko-moslavačke županije, a da projekt gradnje Županijskog centra za gospodarenje otpadom na lokaciji Tarno vraća na početak. Reakcija je to na prošlotjednu sjednicu Vlade i donošenje Izmjena Plana gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2007.-2015. godine.

– Pristanak naših gradova i općina imamo za realizaciju županijskog koncepta, tj. da se na lokaciji Tarno u Ivanić-Gradu gradi Centar za gospodarenje otpadom na koji bi se dovozio otpad isključivo iz naše županije – rekao je Kožić.

Lokacija Tarno pokazala se najboljom, ali samo za potrebe Zagrebačke županije, ne i za Zagreb i Sisačko-moslavačku županiju, ističe Kožić. Zapitao se i tko će sada stanovnicima Ivanić-Grada objasniti zašto im se u edukativnim kampanjama govorilo jedno, a sad postoji mogućnost da im se nametnu višestruke količine otpada iz cijele regije.

– Tko će stanovnicima Zagrebačke županije objasniti zašto plaćamo penale jer projekt koji Vlada želi je nemoguće izvesti do 31. prosinca 2018. godine? Očito se na ovaj način kažnjava one koji su na vrijeme radili i sve pripremili, dok su drugi kasnili – istaknuo je Kožić.

Na konferenciji za medije rečeno je da su resorno Ministarstvo i Fond za zaštitu okoliša bili upoznati sa svim aktivnostima vezanim za Županijski centar za gospodarenje otpadom, te da je Trgovačko društvo Gospodarenje otpadom Zagrebačke županije dobilo suglasnost Fonda za provođenje postupka javne nabave za izradu Studije izvodljivosti, nužne kod prijave projekta za sufinanciranje iz EU Kohezijskog Fonda.

Iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode izvijestili su kako je Vlada RH donijela izmjene Plana gospodarenja otpadom kojim se ne određuje ni broj niti lokacije centara za gospodarenje otpadom, nego se propisuje da Studija izvedivosti razmotri sve moguće opcije i da se na temelju toga izabere najprihvatljivije rješenje koje jamči najnižu cijenu za građane.

– Prema smjernicama Europske unije postrojenja za gospodarenje otpadom ne projektiraju se prema administrativnim granicama, već prema nužnom kapacitetu. To je, dakle, uvjet za prihvaćanje navedenih objekata za financiranje putem europskih fondova. Izmjenama Plana se županijama, gradovima i općinama omogućuje veće sufinanciranje izgradnje CGO-a iz EU fondova i nacionalnog Fonda za zaštitu okoliša – do 90% sufinanciranja projekta, dok je dosadašnji Plan predviđao udjele u sufinanciranju europskim i sredstvima FZOEU-a od 40-80%, a ostatak iznosa su trebale osigurati jedinice lokalne samouprave. Ako Zagrebačka županija želi 90%  bespovratnih sredstava onda projekt mora pripremiti po pravilima EU-a, mora Studijom dokazati da su razmotrene sve opcije i da je izabrana najbolja – stoji u priopćenju Ministarstva zaštite okoliša i prirode.