Home Izdvojeno OSS Buševec predstavlja (1): Tradicijska glazbala iz Švicarske, Makedonije i Turopolja

OSS Buševec predstavlja (1): Tradicijska glazbala iz Švicarske, Makedonije i Turopolja

PODIJELITE

Uskoro kreće 21. međunarodni festival tradicijskih glazbala-Buševec 2023. Nastupit će folklorne grupe iz Kostarike, Švicarske, Sjeverne Makedonije, Senegala, Mađarske i Hrvatske.

Svoja tradicijska glazbala predstavit će na otvorenju u četvrtak 28. rujna u Područnoj školi Buševec te ispred tržnoga centra u petak 29. rujna grupe iz Kostarike, Švicarske i Makedonije, a potom će na svečanom koncertu u Domu kulture Buševec, nakon degustacije tradicionalne hrane iz navedenih zemalja, nastupiti sve gostujuće i domaće skupine.

OSS Buševec predstavlja svoja prva tri ovogodišnja gosta:

Sjeverna Makedonija – Gostivar

Dolazi nam grupa SH.K. “REKA E EPERME” koji će nam predstaviti instrumentalnu tradicijsku glazbu uz kaval, okarine i gajde. Sviraju izvornu makedonsko-albansku glazbu iz cijele zemlje, a posebno iz Gornoreкanske regije, zapadne Sjeverne Makedonije.

Glazbu izvode u tradicionalnoj nošnji iz Gornje Reke, sudjelovali su na raznim nacionalnim i međunarodnim festivalima, a kod sebe organiziraju manifestaciju ”Susrete Gornje Rijeke”.

Švicarska – Semsales

Dolazi nam grupa ” Charriere Music BAND” osnovani su 2018 godine i sastoje se od 6 svirača/pjevača. Jeste li znali da postoje dvije vrste jodlanja? Jodlanjem se izražavaju osjećaji planinskih ljudi i pastira, te je način međusobnog komuniciranja, ali i pozivanje krava na pašu, a tehnika jodlanja prenosi se usmeno u obiteljima ili grupama jodlanja.

Pokazat će nam i kako se svira i kako zvuči Alphorn – dugački rog koji je zbog svog zvuka služio za komunikaciju između pastira na planini. Nekada se izrađivao u jednom komadu od mladog stabla bora, uglavnom smreke, prirodno zakrivljene koje su rasle na planinskim obroncima, danas se radi od više dijelova i različitih vrsta materijala. Znadete li koliko je dugačak Alphorne? Jeste li ikad čuli Schwyzois? Dođite na naš Festival i sve Vam budemo pokazali i objasnili.

Hrvatska – Lukavec

KUD Stari grad Lukavec osnovan je 2000 godine, a ime je dobio po starom dvorcu koji se nalazi u mjestu Lukavec. U KUD-u djeluje 110 članova svih životnih dobi u dvije dječje plesačke, dvije dječje tamburaške, jednoj odrasloj plesačkoj, vokalnoj, odrasloj tamburaškoj te sekciji izrade rukotvorina. Od 2019. godine u sklopu KUD-a djeluje je i ženska tamburaška skupina „Deklice“.

Svoj rad prezentiraju diljem Hrvatske, a sudjelovali su i na brojnim festivalima u inozemstvu. Tamburaški orkestar KUD-a „Stari grad“ Lukavec pod stručnim vodstvom Željka Grozaja, podrška je plesačima i pjevačima tijekom svih nastupa, a vrlo uspješno nastupaju i samostalno. Prošle godine snimili su CD s tradicionalnom i klasičnom glazbom, nastupili na nekoliko tamburaških festivala, a na manifestaciji Tamburaška noć u Maču, osvojili su drugo mjesto u konkurenciji vrsnih tamburaških skupina te su na taj uspjeh posebno ponosni.