Home Izdvojeno FOTO Učenici trećih razreda u Velikoj Mlaki učili o svome zavičaju

FOTO Učenici trećih razreda u Velikoj Mlaki učili o svome zavičaju

Za projekt su zaslužni Društvo žena Velika Mlaka i OŠ Velika Mlaka

PODIJELITE

Učenici trećih razreda OŠ Velika Mlaka imali su u petak 27. travnja u Vatrogasnom domu u Velikoj Mlaki jedinstvenu priliku čuti brojne zanimljivosti o mjestu u kojem žive. Na inicijativu Društva žena Velika Mlaka, a uz podršku OŠ Velika Mlaka, točnije učiteljica i učitelja trećih razreda, došlo se na ideju da se za učenike trećih razreda priredi događanje koje će im omogućiti da nešto više doznaju o Velikoj Mlaki. Na taj je način nastao projekt prvijenac istraživačke sekcije Društva žena Velika Mlaka čiji je cilj, među ostalim, na edukativan način u interakciji s učenicima memorirati slavnu prošlost Velike Mlake za generacije koje dolaze.

U realizaciju projekta, uz Društvo žena Velika Mlaka i učenike i učitelje trećih razreda OŠ Velika Mlaka Marinu Arbanas, Sanju Rožić-Tomić, Arijanu Krstanović i Luku Karasa, uključile su se i mjesne udruge: Sučija Velika Mlaka, Dobrovoljno vatrogasno društvo Velika Mlaka, KUD Velika Mlaka, te Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi, zagrebačka podružnica. Svatko od njih svojim je izlaganjem odnosno nastupom prenio djelić života iz prošlosti Velike Mlake. Projekt je podržao i Mjesni odbor Velika Mlaka na čelu s predsjednikom Ivanom Miličevićem. Voditeljica programa bila je Ivana Andrić Penava, dopredsjednica Društva žena Velika Mlaka.”Moj zavičaj Velika Mlaka” događanje je edukativnoga karaktera zasad namijenjen isključivo učenicima trećih razreda OŠ Velika Mlaka. Osmišljeno kao niz tematskih predavanja iz života i prošlosti Velike Mlake prilagođenih uzrastu djece za koji je namijenjen. Predavanja je popraćeno i prigodnom izložbom za čiji su postav zaslužni svi sudionici predvođeni Društvom žena Velika Mlaka. Na samome kraju uslijedila je degustacija velikomlačkih tradicionalnih kolača.

Nakon pozdravnih riječi voditeljice, uslijedila je prezentacija Sučije Velika Mlaka. Njezin predsjednik Nikola Trumbetaš, obučen u banderijsku odoru, dočarao je najprije daleku prošlost Plemenite opčine turopoljske, a zatim i Velike Mlake. Govorio je o sučiji, plemenitaškim obiteljima, o ulozi banderija u borbi protiv Osmanlija. Podsjetio ih je na znamenitosti Velike Mlake: kapelu sv. Barbare, dvorac grofa Karla Weingartnera, prvu školu… Učenici su također imali priliku pogledati i dio filma ”Turopoljska podgutnica”.Nakon njega, učenici 3. a razreda su sa svojom učiteljicom Marinom Arbanas upoznali prisutne s razvojem školstva u Velikoj Mlaki i s pravilima ponašanja u školi koja su se nekad morala poštovati. Zvijezda događanja bio je Nikola Glagolić iz Sučije Velika Mlaka u ulozi izvornoga govornika turopoljske kajkavice iz Velike Mlake. Za učenike je priredio zabavni kviz znanja od riječi na kajkavskome dijalektu karakterističnim za Veliku Mlaku kojima su učenici trebali pogoditi značenje.

Predsjednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Velika Mlaka Bruno Šešljaga govorio je o dugoj i bogatoj povijesti svoje udruge. U izlaganju su mu asistirali Karlo Šešljaga, predstavnik mladeži, koji je bio u radnoj vatrogasnoj odori, Tomislav Cundeković, operativac, u interventnoj odjeći, te Marijan Zagorac, vozač, u kombinezonu za šumske požare. Predsjednik Bruno Šešljaga bio je u svečanoj odori s oznakama dužnosti. Učenicima su bila na raspolaganju za razgledavanje i dva vatrogasna vozila.Potom je uslijedio nastup KUD-a Velika Mlaka. Dječja skupina izvela je plesove Turopolja za čiju je koreografiju zaslužna njihova voditeljica Ana Marija Žugaj, a za glazbu Nikola Biondić. Tamburaši KUD-a, među ostalim, izveli su i neslužbenu himnu Velike Mlake ”Naše selo Mlaka”. Karla Knežević najprije je pročitala Biografiju KUD-a, a potom i opis turopoljske narodne nošnje jer je upriličena i revija narodnih nošnji.

Za prezentaciju ”Moj zavičaj u Domovinskom ratu’‘ zaslužna je bila Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi, zagrebačka podružnica, točnije Boris Halužan (predsjednik), Dubravko Petrović (dopredsjednik), Franjo Mlinarić (tajnik) i Željko Makek (član udruge). Kroz navedenu prezentaciju učenici su imali priliku naučiti na koji se način pozdravljaju vojnici i branitelji (Domovini pozdrav – pozdrav), prezentiran im je i kratak osvrt na sam početak Domovinskog rata (proljeće 1991.). Bilo je govora i o širenju ratnih operacija sve do područja Turopolja te o važnosti i ulozi istoga, ali i Velike Mlake i njezinih mještana u Domovinskom ratu i obrani Republike Hrvatske. Minutom šutnje odana je počast poginulim braniteljima iz Velike Mlake.Predsjednica Društva žena Velika Mlaka Marija Krilčić otkrila je učenicima što i kako se nekada jelo u Velikoj Mlaki, a posebno se osvrnula na tradicionalne vrste kolača (makovnjače, orehnjače, bazlamače, vanilice, fanjke…) od kojih su neke od njih za potrebe ovoga događanja ispekle vrijedne članice Društva žena Velika Mlaka: Štefica Eldić, Terezija Gelo, Marija Lacković, Barica Keller, Vinka Mitrović, Milka Naglić, Štefica Ružić, Barica Uroić Štefanko, Marija Krilčić i Ivana Andrić Penava.

O prigodnoj izložbi govorila je Ivana Andrić Penava. Za nju su se pobrinule sve udruge sudionici, a dio izloženih predmeta posuđen je i iz etnozbirke OŠ Velika Mlaka. Bilo je dosta uporabnih predmeta: drveno korito s kamenom za glačanje rublja, drveno korito za brašno, grabilica za žito, željezno glačalo na žar, vrčevi, košare itd. Posebno mjesto na izložbi imala je slika ”Weingartnerov dvor u Velikoj Mlaki” velikomlačkog slikara Drage Trumbetaša. Oko dijela izložbe koje je priredilo Društvo žena Velika Mlaka osobito se potrudila članica Društva Štefica Ružić, nekad učiteljica OŠ Velika Mlaka. Svoj su doprinos dale i mještanke iz Velike Mlake (Ljubica Šoljak, Marija Lacković, Nevenka i Darija Cundeković) koje su za potrebe izložbe posudile stare predmete koje su nekad koristili stari Mlačani (koperte, ručnike, stolnice…) i KUD koji su pomogli iskompletirati velikomlačku narodnu nošnju. I ostale udruge su se potrudile oko svog dijela izložbe. Tako su učenici mogli vidjeti Povelju bratstva turopolskoga uz 1991., prvu matičnu knjigu DVD-a Velika Mlaka, stare vatrogasne kacige, vatrogasnu i vojnu opremu, trofejno onesposobljeno oružje, zastave udruga…U završnome dijelu događanja učenici su sa svojim učiteljima razgledali izložbu, a potom su degustirali tradicionalne kolače. Ravnateljica OŠ Velika Mlaka Đurđa Iveljić Felja imala je samo riječi hvale za ovo događanje. Pohvalila je inicijativu Društva žena Velika Mlaka i odaziv velikog broja udruga, te iskazala želju da ovo događanje postane tradicijom u Velikoj Mlaki.

Društvo žena Velika Mlaka još jednom zahvaljuje svima koji su se potrudili oko realizacije ovog projekta.

autorica teksta: Ivana Andrić Penava

foto: Franjo Mlinarić