Home Gospodarstvo Elektronskom evidencijom pražnjenja kontejnera do učinkovitijeg komunalnog sustava

Elektronskom evidencijom pražnjenja kontejnera do učinkovitijeg komunalnog sustava

PODIJELITE

U prostorijama VG Goričanke na konferenciji za medije predstavljen je pilot projekt Sustav elektronske evidencije odvoza komunalnog otpada. U sklopu njega u jedno vozilo VG Čistoće ugrađena je oprema koja omogućava elektronsku evidenciju pražnjenja čipiranih kanti za komunalni otpad. Čipovi su vrlo otporni, a svaka ispražnjena kanta se očitava automatski. Sve je automatizirano, od trenutka kada je kanta ispražnjena do trenutka ispisivanja računa za građane.

– Pilot projekt pokazat će organizaciju sustava odvoza, to je naša zakonska obveza. Ovako ćemo na pravedniji način formirati cijenu našim korisnicima – rekao je direktor VG Čistoće, Željko Galeković.

Čipovi su ugrađeni i na deset kontejnera u kojima se mjeri količina otpada, odnosno njihova popunjenost. Riječ je o ‘Smart Waste’ senzorima za praćenje popunjenosti kontejnera za otpad. – Podaci o popunjenosti vide se u uredu VG Čistoće koji temeljem tih podataka određuje kada će ići na teren i opet isprazniti kontejner – rekao je Borna Belak, voditelj projekata tvrtke EcoMobile koja je sudjelovala u realizaciji ovih projekata. – Kroz ovaj sustav moći ćemo vidjeti popunjenost kanti i onda se neće nepotrebno sakupljati smeće ako ono ne bude evidentirano u kantama. S obzirom na to da se ide i na reciklažu, moramo računati i na odvoz selektiranog otpada papira, plastike, metala, stakla, to isto košta, ljudi i vozila su na terenu tako da ćemo sve to uskladiti kada završi ovaj pilot projekt – rekao je željko Galeković.

Novost je i 6,5 tisuća kanti za papir, plastiku i metal koje će biti podijeljene građanima čime će biti pokriveno 50 posto korisnika usluga VG Čistoće za odvojeno prikupljanje otpada na kućnom pragu. I te kante će se izvoziti prema predviđenom rasporedu.Građanima će uskoro biti dostupna i web aplikacija ”mojOtpad”pomoću koje će moći primati, ali i slati informacije vezane uz komunalni otpad. Geografski informacijski sustav (GIS) služi za obradu i prikaz podataka o kontejnerima za sve vrste otpada, reciklažnim dvorištima i mobilnim reciklažnim dvorištima.

– Interes je velik. To je jedan komunikacijski kanal, sadržava kalendar odvoza, primanje obavijesti, prijavljivanje odvoza glomaznog otpada, korisnici će moći prijavljivati nepravilnosti i o istima slati fotografije – rekao je Borna Belak. Također će građani lakše pronaći njima najbližu lokaciju za odlaganje otpada prema vrsti otpada.

Aplikacija je u fazi implementacije, a osim u Velikoj Gorici, primjenjivat će se još u Koprivnici i Zagrebu.– Mi smo ispred vremena u hrvatskim okvirima. Govorili smo da imamo nekoliko faza razvijanja komunalnog sustava u Velikoj Gorici i jedna faza je iza nas, a to je da smo u novoj zgradi, no ona ništa ne znači ako nećemo ići u korak s vremenom i ako nećemo našim građanima dati rješenja koja su moderna i digitalna, odnosno pametna – rekao je gradonačelnik Velike Gorice Dražen Barišić i podsjetio kako grad, nakon izgradnje Reciklažnog dvorišta u Mraclinskoj Dubravi, planira izgradnju Centra za ponovnu upotrebu predmeta.