Home Gospodarstvo Projekt Općine Pokupsko oživjet će zamrla ruralna područja u Hrvatskoj i BiH

Projekt Općine Pokupsko oživjet će zamrla ruralna područja u Hrvatskoj i BiH

PODIJELITE

Marketinški plan turističke promocije, katalog turističkih sadržaja, info centar i žitna lađa, samo su neki sadržaji koji će u iduće dvije godine biti realizirani u sklopu turističkog projekta “Žitni put, Kupa – Sava”, čija je provedba počela u srpnju prošle godine. Projekt vrijedan 662 tisuće eura financiran je sredstvima IPA prekograničnog programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina. Članovi koordinacijskog tijela u Karlovcu su potpisali ugovor o suradnji. Na projektu će sudjelovati 17 partnerskih institucija i udruga dviju zemalja. Njihov cilj je revitalizacija turizma na riječnim tokovima Kupe i Save s obje strane granice.

–  Napravili smo konkretne korake za razvoj same turističke destinacije. Povezali smo općine, gradove, turističke zajednice, udruge i agencije, a ono što slijedi je godišnji plan rada  –  kaže Ivana Antolović, financijska upraviteljica projekta i predstavnica Općine Pokupsko, idejne začetnice Žitnog puta. Općina Pokupsko je i nositelj projekta s hrvatske strane, dok u Bosni i Hercegovini projekt vodi Republička agencija za razvoj malih i srednjih poduzeća.

SVAKODNEVNA KOMUNIKACIJA

–  Projektni tim iz dviju država svakoga dana komunicira mailom, telefonom ili putem Skype-a, kako bi precizirali tko će i što raditi. U Bosni i Hercegovini uskoro će početi izgradnja dvaju turističkih centara i to na planini Lisina te na području Sanskog Mosta, a bit će uređene i turističke lokacije na izvorima Sane  –  ističe Antolović.

zitnaladja2

Koordinator projekta u Hrvatskoj Ivan Padežanin napominje kako će se sredstva od 662 tisuće eura podijeliti na gotovo jednake dijelove. Hrvatska će dobiti oko 350, a BiH 310 tisuća eura. Najviše će koštati 26 metara dugačka žitna lađa na kojoj bi prvi turisti trebali zaploviti već u srpnju ove godine.

Žitni put, Kupa – Sava trebao bi značajno pomoći razvoju ruralnog turizma u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Za sva obiteljska gospodarstva i tvrtke koji bi se željeli baviti turizmom u ruralnim područjima bit će organizirane posebne radionice.