Home Izdvojeno Zahvalno hodočaste vjernici iz Gorice uz molitvu i pjesmu Majci Božjoj Bistričkoj

Zahvalno hodočaste vjernici iz Gorice uz molitvu i pjesmu Majci Božjoj Bistričkoj

PODIJELITE

Prva je subota u rujnu. Od župne crkve Navještenja Blažene Djevice Marije krenuli su vjernici triju velikogoričkih župa, kao i župa Velikogoričko-odranskog deanata, na pješačko hodočašće u Mariju Bistricu. Trideset i dvije su godine prošle otkako se izriče Majci Božjoj na taj način zahvala što je svojim zagovorom očuvala Veliku Goricu od ratnih stradanja.

Malo je bilo onih tada koji su vjerovali da rat neće još jednom potresti Turopolje. Jedan od njih je bio monsinjor Josip Frkin. Prije 32 godine, 3. rujna 1991., ondašnji župnik velikogoričke župe Navještenja, dao je zavjet Mariji da će vjernici hodočastiti Majci Božjoj Bistričkoj i natrag ako Turopolje bude pošteđeno.
Zavjet je dan u molitvenoj skupini kakvih je u ratno vrijeme bilo u Gorici nekoliko. Okupljali su se vjernici oko poklonaca, križnih drva i kapelica moliti krunicu s nakanom za mir i slobodnu Domovinu.

Marija je svojim zagovorom očuvala Veliku Goricu, a vjernici su zavjet ispunili hodočasteći do Bistrice i natrag 26. i 27. rujna 1992. godine. Na kraju zavjetnog zahvalnog hodočašća vjernici su se pitali hoće li se hodočastiti i nagodinu i tako je hodočašće postalo tradicionalno.

Velikogoričanima se priključuju hodočasnici iz drugih župa i dekanata, iz Siska i Zagreba. Hodočaste svi koji imaju snage hodati, od najmanjih do najstarijih.

“Lijepo, mirno, s molitvom i pjesmom, zahvalni Bogu i Majci Božjoj. Na ovom hodočašću molit ćemo se posebno za mir u svijetu, za naše obitelji, za naš hrvatski narod, za duhovna zvanja”, rekao je jutros okupljenim hodočasnicima župnik Norbert Ivan Koprivec.

Nakon molitve i blagoslova hodočasnika u pet sati ujutro ispred župne crkve Navještenja, prolazi se kroz Rakarje, Kobilić i Ščitarjevo. U Ščitarjevu je tradicionalno u sedam sati doručak. Potom se ide preko autoputa prema Soblincu, a zatim za Kašinu preko Laza do Marije Bistrice. Za hodočasnike je organizirana medicinska pomoć, a bit će prisutni i taksisti i drugi vozači, volonteri. Redari imaju brojeve medicinskih djelatnika koji će odmah priskočiti upomoć ako nekome ne bude dobro. U Ščitarjevu će na doručku hodočasnicima biti, osim doručka, osigurana voda, a kratki odmor će biti i u Soblincu i u Kašini.

“Oko 15 sati prije svetišta majke Božje Bistričke obično se formira procesija i u njoj ulazimo u svetište uz molitvu i pjesmu. Očekujemo oko 2000 hodočasnika pješaka, a vjerujem da će ih se toliko pridružiti i na misnom slavlju u Mariji Bistrici. Misu u 18 sati predvodit će mons. Tomislav Rogić uz koncelebraciju svećenika koji će se moći pridružiti tom misnom slavlju.”, rekao je u najavnom intervjuu za Hrvatski katolički radio župnik Koprivec.