Home Vijesti Velikogorička tvrtka ROTO Kruna na EXPO-u u Japanu kao dio međunarodne poduzetničke...

Velikogorička tvrtka ROTO Kruna na EXPO-u u Japanu kao dio međunarodne poduzetničke delegacije

Velikogorička poduzetnička priča na dalekom istoku

PODIJELITE

Predstavnici velikogoričke tvrtke ROTO Kruna d.o.o., koja se bavi proizvodnjom inovativnih proizvoda poput „Roto rašpe“, „Građevinske ručne rašpe“ i „Tračne rašpe“, kao dobitnici nagrade „Stvaratelji za stoljeća“ koju dodjeljuje Međunarodni ekonomski forum „Perspektive“, bili su članovi delegacije u posjetu sajmu EXPO Osaka – Japan. Delegaciju su činili ugledni poduzetnici i znanstvenici s područja cijele bivše Jugoslavije – iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i Slovenije.

U nastavku donosimo putopisnu reportažu iz Japana koju je napisao jedan od članova delegacije iz Srbije, Vojin Ostojić.

Putovanja koja nas mijenjaju nisu ona u kojima mijenjamo mjesto, već ona u kojima mijenjamo pogled na svijet. Takvo je bilo i naše nedavno putovanje u Japan, organizirano u sklopu Svjetskog kongresa poduzetnika za Jugoistočnu Europu, u organizaciji tvrtki Promo Global i Perspektive. Na čelu ove ekspedicije bili su naši dragi prijatelji Goca Kovačević i Vinko Čuro, zajedno s iznimnim profesorom emeritusom Velimirom Srićom – čovjekom koji je svojim znanjem, skromnošću i širinom duha dao dodatnu dubinu svakom susretu i razgovoru.

Glavna tema ovog putovanja bila je posjet Expu 2025 u Osaki – globalnom susretu ideja, inovacija i vizija budućnosti. Naš vodič Ivan, delegiran od strane agencije Putnik iz Beograda, bio je više od vodiča – bio je most između naše kulture i japanskog duha. Uz njegovu pomoć, Japan nam se otvorio poput knjige prepune simbola, tišine, poštovanja i nenametljive ljepote.

Tokio nas je dočekao u punom sjaju. Plovili smo rijekom Sumidom, divili se zgradi Asahi pivovare i monumentalnom tornju Tokyo Skytree. Uronili smo u tišinu hrama Sensō-ji, najstarijeg hrama u Tokiju, a zatim u kaos Shibuye – raskrižja kojim svakodnevno prođe više od milijun ljudi. Sljedećeg dana šetali smo oko Carske palače, udahnuli mir Yoyogi parka i veličanstvenog hrama Meiji. Prošli smo kroz boje i energiju ulice Harajuku, osjetili puls Shinjukua – njegove željezničke stanice, svjetlećih reklama, Golden Gaia s barovima veličine ormara. U tišini svetišta Hanazono Inari zaokružili smo sliku duhovnog i urbanog Japana.

Jedan od najljepših dana bio je izlet u Kamakuru, drevnu prijestolnicu iz razdoblja 12. do 14. stoljeća. Tamo nas je dočekala spokojna snaga svetišta Hachimangu i grandioznost brončanog Bude u hramu Kotoku-in. Dan smo završili uz vjetar s oceana i zvuk valova – podsjetnik da priroda u Japanu nikada nije daleko.

U parku Nara šetali smo među jelenima koji slobodno hodaju pored ljudi – još jedan dokaz japanske harmonije između čovjeka, prirode i božanskog. U hramu Todai-ji, pred najvećim Budom u Japanu, svatko je od nas zastao u tišini – ponio poruku ili ostavio teret.

U Osaki su nam užurbani ritam Nambe i svjetla Dotonborija pokazali i drugo lice Japana – ono koje se smije, jede u hodu i uživa u trenutku.

A onda Expo – svijet u malom, budućnost na dohvat ruke. Paviljoni Srbije, Slovenije i SAD-a ostavili su snažan dojam, dok su Crna Gora, Makedonija i Hrvatska pokazale toplinu svog identiteta. Tog dana, 3. srpnja, Japan je slavio svoj nacionalni praznik – a mi smo imali privilegiju biti na Expu baš u trenutku kada ga je posjetio i sam japanski car. Tišina, red, dostojanstvo – tako izgleda poštovanje u Zemlji izlazećeg sunca.

Naše putovanje trajalo je samo desetak dana, ali će u duši trajati mnogo duže. Japan nas nije fascinirao svojom tehnologijom – fascinirao nas je svojom tišinom, smirenošću, disciplinom, nevidljivom snagom duha.

Zahvalni organizatorima, vodiču Ivanu i svakom članu naše ekspedicije iz svih krajeva bivše Jugoslavije, nosimo u sebi osjećaj da nismo samo putovali – već da smo se vratili drugačiji, tiši, mudriji i s više poštovanja prema svakodnevici.