Home Izdvojeno Većina osmaša Zagrebačke županije želi studirati

Većina osmaša Zagrebačke županije želi studirati

PODIJELITE

Institut za društvena istraživanja u Zagrebu proveo je istraživanje ”O učenju 2015./2016.” u četiri hrvatske županije, Zagrebačkoj, Međimurskoj, Krapinsko-zagorskoj i Varaždinskoj županiji, u razdoblju od studenog 2015. do veljače 2016. godine.

Istraživanje je provedeno u 47 osnovnih škola Zagrebačke županije, točnije, sudjelovalo je 2682 učenika četvrtih razreda i 2601 učenika osmih razreda.

Pokazalo se kako 26,7 posto učenika osmih razreda želi nastaviti svoje obrazovanje u gimnaziji, 39,5 posto želi nastaviti četverogodišnje strukovno obrazovanje, 10,6 posto trogodišnje strukovno dok je 23,2 posto učenika još uvijek neodlučno. Nakon završene srednje škole 69,6 posto učenika osmih razreda Zagrebačke županije želi nastaviti svoje školovanje na fakultetu. U odnosu na ostale županije, Zagrebačka županija je na prvom mjestu te ju slijede Krapinsko-zagorska županija s 66 posto, Varaždinska županija s 63 posto i Međimurska županija s 61 posto.srednja-skola-lokacija-bazenZanimljivo je da se želje učenika vezane uz upis srednje škole razlikuju i ovisno o obrazovnom statusu roditelja. Što je viši obrazovni status roditelja, viša je i namjera učenika za upisivanjem gimnazijskog programa u odnosu na druge vrste srednjoškolskog obrazovanja.

U Zagrebačkoj županiji dominantna je struktura u kojoj oba roditelja imaju srednju stručnu spremu, njih 48,9 posto. Ostali rezultati pokazuju da u 22,5 posto slučajeva jedan od roditelja ima završenu višu/visoku školu ili fakultet, 17,8 posto gdje su oba roditelja sa završenom višom/visokom školom ili fakultetom te 10,8 posto gdje su oba roditelja sa završenom osnovnom školom ili barem jedan od roditelja sa završenom srednjom školom.

Projekt je proveden s ciljem istraživanja razvijenosti kompetencije ”učiti kako učiti” kod učenika četvrtih i osmih razreda osnovnih škola te stvaranja empirijske podloge za razvoj nacionalne, regionalnih i školskih politika i praksi poticanja ključne kompetencije za cjeloživotno učenje.