Home Gospodarstvo Tražili plin, pronašli toplu vodu: Od 2027. Gorica bi se mogla grijati...

Tražili plin, pronašli toplu vodu: Od 2027. Gorica bi se mogla grijati na geotermalnu energiju

PODIJELITE

Početkom studenoga Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja priopćilo je da je potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u iznosu od 30 milijuna eura Agenciji za ugljikovodike sa svrhom istraživanja geotermalnih potencijala na području Zaprešića, Siska, Velike Gorice, Osijeka, Vinkovaca i Vukovara.

>> Evo gdje se planiraju četiri istražne bušotine za geotermalne vode na području Velike Gorice

Ono što je zbog postupka ishođenja dokumentacije bilo za pretpostaviti, da se prvo kreće bušiti u Velikoj Gorici i Osijeku, sada potvrđuje Večernji list. I dalje, Velika Gorica i Osijek od 2027. godine trebali bi se početi grijati na geotermalne izvore energije.

Gorica mjeri oko 100 Celzijusa na dubini od 3000 metara, a zna se to na temelju nekadašnjih ispitivanja koje je radila INA tražeći plin.

“[…] Ovoga ljeta završili smo elaborat, sad je u tijeku ocjena o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš, a poslije Nove godine krećemo s ishođenjem lokacijskih dozvola za istražne bušotine. Uskoro kreće javna nabava, a ako sve bude u redu s natječajima, u listopadu sljedeće godine počinje i bušenje”, rekla je za Večernji direktorica Sektora za geotermalnu energiju pri Agenciji za ugljikovodike Martina Tuschl.

Tuschl je objasnila da su potrebna dva do četiri mjeseca za ocjenu o potrebi procjene utjecaja te još četiri ili pet mjeseci za ishođenje lokacijske dozvole. Svi koraci moraju na javnu nabavu. Javnim natječajem će se tražiti izvođač za radove na bušenju i izradu bušotinskog radnog prostora.

>> Ministarstvo s 30 milijuna eura financira istražne geotermalne bušotine u Velikoj Gorici i još pet gradova

Zemlja za projekte neće se otkupljivati, nego će se uspostavljati pravo služnosti. Svi projekti financirat će se javnim sredstvima. Ako se uzme u obzir da sustav za korištenje geotermalne energije ne zahtijeva velika sredstava, grijanje bi trebalo biti jeftinije, kažu još za Večernji iz Agencije za ugljikovodike.