Home Izdvojeno Oprez na jezerima Čiče i Ježevo: HZJZ upozorio roditelje da nadziru djecu

Oprez na jezerima Čiče i Ježevo: HZJZ upozorio roditelje da nadziru djecu

PODIJELITE

Napokon je stiglo sunčano vrijeme kakvo priliči ljetu. Osvježenje će Velikogoričani potražiti i na jezerima Čiče i Ježevo. Upravo kupanje u jezerima traži najviše opreza, upozoravaju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Kako bi se spriječili tragični slučajevi, poput onog iz srpnja prošle godine kada se na Ježevu utopio 16-godišnji dječak, potreban je stalni nadzor djece.

– Djeca trebaju izbjegavati kupanje u rijekama i jezerima ili se kupati pod povećanim oprezom zbog mutne vode, često neravnog dna i iznenadnih prijelaza u dubinu, te hladnih struja i virova. Mala djeca se mogu utopiti u vrlo maloj količini vode (u svega nekoliko centimetara visine), u kratkom vremenskom razdoblju. Stalan nadzor roditelja ili drugih odraslih osoba jedno je od osnovnih pravila sigurnosti – kažu iz HZJZ-a.

PRSLUK MOŽE SPASITI ŽIVOT

Djeca koja ne znaju plivati trebaju nositi sigurnosni prsluk. Prilikom kupanja u moru, bazenima, rijekama i jezerima mala djeca trebaju uz stalan nadzor odraslih nositi i sigurnosne prsluke primjerene njihovoj dobi. Djeca mogu koristiti i sigurnosne pojaseve ili rukavice, no prilikom njihove upotrebe potreban je dodatan oprez jer ne pružaju visok stupanj sigurnosti kao prsluk. Sigurnosni prsluk se preporučuje i prilikom vožnje na čamcima ili drugim plovilima kod sve djece.

– Djeci je potrebno onemogućiti slobodan pristup bazenima, kontejnerima s vodom i drugim izvorima vode. Bazeni trebaju imati dovoljno visoke zaštitne ograde. Sigurnosni poklopci na kontejnerima s vodom, bunarima i drugim sličnim mjestima trebaju biti zaključani i osigurani od pristupa djece. U dvorištima u blizini kuća ne smiju se ostavljati kontejneri ili veće posude koje se mogu napuniti vodom – upozoravaju stručnjaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

OPREZ I ODRASLIMA

Ulazak u vodu treba biti postupan. Jedno od osnovnih pravila sigurnosti je postupni ulazak u vodu da se tijelo privikne na razliku u temperaturi između zraka i vode. Ne preporučuje se skakanje u vodu, kao niti kupanje i plivanje odmah nakon obroka, već najmanje dva sata nakon obroka.

– Osobe koje boluju od kroničnih, posebno srčanih bolesti te dijabetesa i epilepsije trebaju se pridržavati uputa liječnika o ponašanju za vrijeme ljetnih vrućina, te uzimati preporučenu terapiju. Osobe koje boluju od epilepsije trebaju se u pravilu kupati u društvu drugih osoba. Osobe koje boluju od drugih akutnih ili kroničnih bolesti trebaju se kupati s povećanim oprezom – napominju iz HZJZ-a.

UTAPANJE VELIKI UZROK SMRTNOSTI

Utapanje je značajan uzrok smrtnosti koji se može spriječiti. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, utapanje je treći vodeći uzrok nenamjernih ozljeda u svijetu s udjelom od 7 posto u skupini ozljeda. U svijetu godišnje od utapanja umre oko 359 000 osoba. Naučeno plivanje smanjuje rizik od utapanja kod male djece za čak 88 posto.