Home FOTO VIJEST Nacionalni je dan hitne medicinske službe: Gorički djelatnici dnevno imaju do 15...

Nacionalni je dan hitne medicinske službe: Gorički djelatnici dnevno imaju do 15 intervencija

Specijalist hitne i obiteljske medicine nam je ispričao o tome koliko imaju timova i koliko im vremena treba za izlazak na intervencije

PODIJELITE
Foto: Katarina Drvodelić / Kronike Velike Gorice

Danas obilježavamo Nacionalni dan hitne medicinske službe te je tim povodom gradonačelnik Krešimir Ačkar pozdravio i čestitao djelatnicima velikogoričke hitne službe njihov dan. “Želim reći jedno veliko hvala svim ljudima koji brinu za nas u tim situacijama života koje ne želimo da nam se ikada dogode, i onima koji su toliko do sada pomogli našim sugrađanima. Uz zahvalu dajemo i punu podršku svemu što rade, a želimo im i što manje intervencija i što više lijepih trenutaka u njihovom poslu”, izjavio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Pokrivaju prostor od 720km2

Doktor Siniša Golub, specijalist hitne i obiteljske medicine, ujedno i voditelj ispostave Velika Gorica već više od 20 godina, ispričao nam je kako oni u Velikoj Gorici pokrivaju najveći prostor od 720 kvadratnih kilometara dnevno. “Dnevno imamo dva tima u 24-satnoj smjeni, od dva do četiri sanitetska vozila za hladni prijevoz, a po novome i T2 timove koji se financiraju. Gledamo da se proširi njihova djelatnost kako bi mogli obavljati lakše intervencije i tako pomoći hitnoj pomoći, ali i svim građanima. Sada imamo i noćni sanitet.”, objašnjava Golub.

Govori i da se intervencije na neki način događaju sezonski – trenutno dolaze bolesnici najviše s alergijama, ubodima buba, ljeti su najčešće traume, a zimi srčani problemi zbog velikih razlika u temperaturama. “Praktički gledamo u nebo i vremensku prognozu i znamo već kakav ćemo profil pacijenata imati. Kad imate iskustvo i znanje već znate i pripremite se za te situacije”, zaključuje.

Cilj je odraditi intervenciju unutar “zlatnog sata”

Što se tiče broja intervencija, a što uključuje i bolesnike koji dolaze u ambulantu kreće se od sedam do 15 intervencija. “Svi su sretni kad sjedimo i pijemo kavu, kad nemamo intervencija”, dodaje i koliko vremena je potrebno za dolazak na intervenciju te da to ovisi o kriterijima situacije što može biti od pet do 15 minuta. Postoje kriteriji od zelenog do crvenog, a kod crvenog se izlazi unutar pet minuta, dok za zeleni mogu imati izlaz unutar 15 minuta. U crveni kriterij spaaju stanja opasna po život ili ona koja bi to ubrzo mogla postati, u žuti spadaju stanja potencijalno opasna po život koja zahtijevaju pregled liječnika, a u zeleni stanja koja ne zahtijevaju hitnu medicinsku skrb.

Cilj im je ipak u “zlatnom satu” odraditi da pacijent od početka intervencije dođe u bolnicu, no zbog velikog područja koje pokrivaju to je ponekad teško izvesti.

Golub izražava i želju da se poveća broj timova, no svjesan je da je teško izvedivo da postoji dislocirana hitna u Pokupskom ili Kravarskom, no i dalje postoji nada u takav razvoj događaja.

Redakcija Kronika Velike Gorice ovim putem također svim djelatnicima hitne pomoći čestita njihov dan uz želju da imaju što manje intervencija.