Home Crna Kronika Građani treće životne dobi najčešće na meti varalica

Građani treće životne dobi najčešće na meti varalica

PODIJELITE

Policija je na području Policijske uprave zagrebačke uočila povećan broj prijava kaznenih djela prevare u kojima su žrtve kaznenoga djela većinom osobe starije životne dobi.

– Obično se nazove više osoba dok se ne dođe do potencijalne žrtve, predstavi joj se lažno kao djelatnik jedne od banaka koje posluju u RH. Nakon što se uvjeri da žrtva ima novac, navede joj kako su novčanice neispravne, odnosno nevažeće te ih treba zamijeniti. Nakon toga, od žrtve traži da pripremi novac koji je potrebno zamijeniti te da će joj na adresu doći djelatnik banke koji će preuzeti novac. U kratkom vremenu nakon poziva počinitelj dolazi do žrtve i uzima novac. Isto tako, čest je oblik prijevare kada se nepoznati počinitelji lažno predstave kao policijski službenici i uvjere žrtvu kako zbog postupka trebaju oduzeti novac da bi ga provjerili. – objasnili su iz Policijske uprave zagrebačke.

PREVARANTI JOJ UZELI ŽIVOTNU UŠTEĐEVINU

Podsjetimo, sličan slučaj dogodio se u svibnju i u Velikoj Gorici kada se na meti prevaranata našla 70-godišnja Goričanka.

Nepoznata ženska osoba telefonski joj se predstavila kao djelatnica Hrvatske narodne banke. Nakon što je u razgovoru saznala da oštećena čuva ušteđevinu u svom domu, uspjela ju je uvjeriti da novčanice eura i švicarskih franaka koje posjeduje ne vrijede od 1. svibnja ove godine. Nakon toga, dogovorili su da će ju posjetiti njezina kolegica koja, kako je rekla, radi u Zagrebačkoj banci i iz usluge joj promijeniti nevažeće novčanice. Dogovor je bio da svoj novac preda dotičnoj ženi isti dan, a da će joj ova sutradan promijeniti novac i na povratku s posla donijeti ga na njezinu kućnu adresu. Nakon što je lakovjerna žrtva predala je svu svoju životnu ušteđevinu nepoznatoj ženi, postala je svjesna što joj se dogodilo, ali bilo je kasno.

– Upozoravamo građane na važnost samozaštitnog ponašanja – nikome, niti telefonom niti direktno, ne govorite o novcu koji držite kod kuće ili na računima, ne dajte svoje PIN-ove, čak niti službenicima u banci, kako ne bi bili žrtve kaznenih djela i ne puštajte u stan nepoznate osobe. Kod nenajavljenih posjeta nepoznatih osoba, ne otvarajte vrata dok ne provjerite tko je i što želi, ne nasjedajte na trikove poput ponude knjiga i drugih proizvoda na prodaju ili raspitivanju o određenim osobama, budite sumnjičavi, ne otvarajte vrata ni sumnjivim službenim osobama, dok vam prvo ne pokažu službenu ispravu ustanove ili tvrtke koju zastupaju: policajci, bankari, električari, serviseri, instalateri Interneta i slično. Ako sumnjate na osobe koje Vam se na taj način predstavljaju, nazovite 192 i prijavite takve slučajeve prije nego što ikome date novac – poručili su iz PUZ-a.