Home FOTO VIJEST FOTO Novi sadržaj za vrtićance: U Cicibanu otvorena Dječja knjižnica

FOTO Novi sadržaj za vrtićance: U Cicibanu otvorena Dječja knjižnica

"Zbog razvoja tehnologije i korištenja iste više potičemo veće čitanje knjiga i slikovnica kako bismo obogatili vokabular i odmaknuli djecu od ekranizacije"

PODIJELITE
Foto: Katarina Drvodelić

Polaznici područnog objekta Dječjeg vrtića Ciciban u Ulici Slavka Kolara 39 imaju novi sadržaj. Danas je i službeno otvorena Dječja knjižnica. Ravnateljica Tatjana Karlović Oslaković nam govori kako u sklopu redovnog rada njeguju čitanje, pisanje i kreativan rad kod djece, a otvorenje ove knjižnice to samo dokazuje. “Znamo kako je vrijeme ubrzano i roditelji imaju sve više posla te saznajemo kako neka djeca do naših posjeta u knjižnicama nisu nikada bila u knjižnici. S razvojem tehnologije i korištenjem iste više potičemo veće čitanje knjiga i slikovnica kako bismo obogatili vokabular i odmaknuli djecu od ekranizacije.”, govori Karlović Oslaković te govori kako je to jako važno osvijestiti i kod roditelja.

Knjige koje su djeci dane na korištene donirali su dijelom roditelji, dijelom vrtić, pa čak i neki bivši polaznici vrtića koji su željeli napraviti dobro djelo za trenutne polaznike. Slikovnice su na hrvatskom, ali i engleskom jeziku.

Petra Gotal, savjetnica za predškolski odgoj, djecu i mlade u Gradu Velikoj Gorici izrazila je divljenje ovoj inicijativi te važnosti suradnje ustanove i roditelja kako bi se istaknula važnost ovakvih aktivnosti. “Ovo znači da su dobro pratili potrebe djece i njihov interes te je tako začeo taj projekt kao odgovor. Iznimno je važno naglasiti da je sve veća potreba roditelja, a što smo otkrili prilikom snimanja podcasta za vrijeme Dječjeg tjedna, za logopedskom pomoći po pitanju razvoja govora, razvoju jezika. Najbolji odgovor na to je upravo poticanje čitanja u predškolskoj dobi.”, govori Gotal.

Sama inicijativa otvorenja Dječje knjižnice stigla je od Anamarije Mlinarić, djelatnice vrtića, od velike pomoći bile su joj Vesna Jozić Kozina i Jasmina Erleković, kao i kolegice Koraljka Lasić i Marija Linger. Pomogla im je i švelja Vesna Rak kao i domari Renato i Zvonimir koji su od starih ormara napravili police za knjige.

“Najveći cilj je osvijestiti važnost čitanja priča od jaslica do kraja života te poticanje suradnje s knjižnicama. Djeca uče po modelu timske i zajedničke suradnje jer svi trebamo pomoći jedni drugima. Već postoje i planovi da se ovakva inicijativa pokrene i u drugim objektima.”, zaključuje ravnateljica Karlović Oslaković.