Home Izdvojeno DVD Velika Gorica obilježio 150 godina rada: Izabrano novo staro vodstvo i...

DVD Velika Gorica obilježio 150 godina rada: Izabrano novo staro vodstvo i podijeljena brojna priznanja

PODIJELITE
Foto: DVD Velika Gorica

Dobrovoljno vatrogasno društvo Velika Gorica održalo je u subotu, 28. ožujka, svoju 150. redovnu izvještajnu i izbornu skupštinu. Budući da društvo ove godine slavi veliku obljetnicu, slavljeničko raspoloženje pratilo je cijeli službeni dio tijekom kojeg su usvojena izvješća o radu, financijskom poslovanju te izvješće Nadzornog odbora za proteklu 2025. godinu.

Središnji dio sjednice bio je izbor tijela koja će u narednih pet godina voditi društvo. Za predsjednika je ponovno izabran Sven Fabijančić, dok će dužnost zamjenice predsjednika obnašati Jelena Tojaga. Novi zapovjednik je Daniel Jančić, njegov zamjenik Dražen Đurašin, a za tajnika je izabran Josip Kurilovčan. Uz njih, u Upravni odbor izabrani su Damir Pleša, Josip Kolarec, Branko Fabijančić, Roman Gotal, Marko Kopilović i Ivan Đurišić. Članovi Zapovjedništva su Snježana Mikša, Maximilian Bindernagel i Juraj Jančić, dok Nadzorni odbor čine Pavo Kovačević, Daniel Matijašić i Miroslav Novak. Izabran je i Sud časti u sastavu: Vera Hanžek, Stjepan Kolarec, Ranko Vučen, Ozren Klarić i Marko Požgaj.

Skupština je bila prilika i za podjelu brojnih odlikovanja, što u društvu vide kao izravan dokaz truda svojih članova. „Upravo je ovako veliki broj podijeljenih odlikovanja i uvjerenja pokazatelj aktivnosti članova, ali i Društva“, istaknuli su iz DVD-a.

Za odaziv na intervencije brončane vatrogasne plamenice primili su Maximilian Bindernagel, Snježana Mikša, Mateja Basara, Hrvoje Jančetić, Josip Kurilovčan, Alen Bećar, Ivan Đurišić i Jelena Tojaga, dok je srebrna plamenica uručena Svenu Fabijančiću. Brončane vatrogasne medalje za iznimne aktivnosti primili su Sven Fabijančić, Josip Jančić, Jelena Tojaga, Ivan Đurišić, Damir Pleša i Josip Zaluški. Srebrna medalja pripala je Stjepanu Kolarcu, a zlatne su uručene Branku Fabijančiću, Ivanu Kotrmanu i Josipu Kolarcu.

Posebno su impresivni jubileji za aktivno vrijeme provedeno u društvu. Spomenice za 10 godina dobili su Mateja Basara, Matea Matokanović, Jelena Tojaga, Ivan Đurišić, Mario Špelić, Lora Likan Kelentrić, Lovro Božinović, Hrvoje Klarić, Pavo Kovačević, Josip Kurilovčan, Dražen Kurilovčan, Ivan Bedenic i Tomislav Zaluški. Za 20 godina nagrađeni su Miro Taradi, Daniel Jančić, Ranko Vučen, Ivana Car Postići, Slavica Bindernagel Vujnović, Miroslav Novak, Safija Katkić te posthumno Suzana Mihac.

Spomenice za 30 godina primili su Mira Zdelar, Katarina Šipušić, Bernardinca Šipušić, Mato Babić, Roman Gotal i Sven Fabijančić. Za 40 godina staža nagrađena je Irena Klasnić, dok je čak 12 članova primilo spomenice za 50 godina: Damir Pleša, Stjepan Kolarec, Ivica Kolarec, Josip Kolarec, Pero Jurčić, Vera Hanžek, Zlatko Filipančić, Dražen Đurašin, Ivan Brezovac, Marijan Novak, Borislav Turan i Zlatko Kovačić. Spomenice „Vatrogasni veteran“ uručene su Josipu Zaluškom, Božidaru Vujnoviću, Damiru Pleši, Peri Jurčiću i Borislavu Turanu.

Uz odlikovanja, dodijeljena su i uvjerenja o osposobljavanju. Zvanje vatrogasac stekli su Daniel Matijašić, Saša Vojnović i Juraj Jančić, a vatrogasac 1. klase Hrvoje Mihinica, Josip Kučić, Marko Novak, Marko Požgaj i Hrvoje Jančetić. Josip Kurilovčan postao je vatrogasni časnik, dok je Pavo Kovačević stekao zvanje časnika 1. klase. Usavršavanje za specijalnost za aparate za zaštitu dišnih organa završili su Nikola Josipović, Josip Kurilovčan, Hrvoje Jančetić, Juraj Jančić i Daniel Matijašić.

Svečanosti su prisustvovali predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić, koji je društvu uručio poklon bon od 500 eura, te predsjednik VZGVG Dalibor Mrakovčić. Iz DVD-a su najavili kako će se proslava 150. obljetnice nastaviti kroz cijelu godinu prigodnim aktivnostima.