Home Vijesti Danas se slavi Velika Gospa, devetnica Majci Božjoj Vukovinskoj zaključena procesijom

Danas se slavi Velika Gospa, devetnica Majci Božjoj Vukovinskoj zaključena procesijom

PODIJELITE
Velika Gospa 2018.

Blagdan je Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo i veliki broj vjernika i hodočasnika očekuje se danas na misnim slavljima po brojnim marijanskim svetištima u Hrvatskoj. Blagdan Velike Gospe svečano će se obilježiti u Župnoj crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije u Vukovini, jednom od najstarijih svetišta u Turopolju.

Uoči blagdana održana je od 6. do 14. kolovoza tradicionalna devetnica na čast Majci Božjoj Vukovinskoj, a predslavio ju je, kao što će i današnje središnje misno slavlje, preč. dr. Tonči Matulić, profesor moralne teologije na Katoličko-bogoslovnom Fakultetu u Zagrebu. Devetnica je sinoć zaključena procesijom hodočasnika.

Od najranijih dana hrvatske povijesti traje tradicija štovanja Blažene Djevice Marije. Moleći njezin nebeski zagovor, iz zahvalnosti je se časti kao “kraljicu Hrvata” i “najvjerniju odvjetnicu Hrvatske” (fidelissima advocata Croatiae). Najstariji lik Gospe u hrvatskoj kulturi – pralik Gospe Velikoga hrvatskog krsnog zavjeta – potječe iz druge polovice 11. stoljeća. Pronađen je u crkvi sv. Marije u Biskupiji kod Knina.

ŽUPNA CRKVA POHODA BLAŽENE DJEVICE MARIJE

Osim kao značajno marijansko svetište u Turopolju, kojemu hodočasti veliki broj vjernika, vukovinska se crkva ubraja među najznačajnije sakralne građevine sjeverozapadne Hrvatske. Mjesto se kao proštenjsko prvi put spominje već u 16. stoljeću, a zapis o drvenoj kapelici datira u 1630. godinu. Novcem od zavjetnih darova Majci Božjoj, izgrađena je zidana crkva na mjestu kapele 1658. godine, a dograđena je 1704. godine. Iz stare građevine sačuvani su kip Majke Božje Vukovinske i kip Trpećeg Isusa.

Svoj današnji oblik vukovinska je crkva zadobila do 1799. godine te se svojim kružnim tlocrtom s pravom izdvaja u graditeljskoj baštini našega kraja. Restauratorska istraživanja provedena u unutrašnjosti otkrila su ispod nekoliko slojeva dobro sačuvani oslik iz vremena 1893. godine kada je Marko Antonini (Gemona, 1849. – Zagreb, 1937.), hrvatski slikar talijanskoga podrijetla, cjelovito oslikao crkvu nizom apostolskih svetaca i dekorativnih motiva.