Home KNJIGA TJEDNA ČITATELJI PREPORUČUJU Ana Kandare Šoljaga: Tinejdžeri – Praktični vodič za roditelje

ČITATELJI PREPORUČUJU Ana Kandare Šoljaga: Tinejdžeri – Praktični vodič za roditelje

PODIJELITE

Nastavljamo s našom kolumnom u suradnji s Gradskom knjižnicom Velika Gorica u kojoj vam donosimo osvrte čitatelja. Danas je na redu osvrt na knjigu dr. sc. Ane Kandare Šoljaga pod nazivom “Tinejdžeri: praktični vodič za roditelje”. Osvrt i preporuku u nastavku je napisala Josipa Dević.

“Najveći neprijatelj znanju nije neznanje nego iluzija znanja!” Stephen Hawking

Uvijek sam bila prilično blijeda, profesionalniji termin bio je anemična, uglavnom mi je željezo bilo na kronično niskoj razini. Hemoglobin, željezo bla bla dvije najčešće riječi nakon vađenja krvi. Vidjeti nekoga kako hoda svježe orošenih obraza, blago rumenilo koje bi se  počelo javljati kada je nekome neugodno ili vruće, moram priznati bila sam ljubomorna. Sjedila bih onako blijeda kao prototip one Breze iz romana Slavka Kolara i mislila se blago tebi.

Biti rumena bila je za mene nemoguća misija dok nisam rodila i moj voljeni drugorođenac krenuo u školu. Prije par godina kada sam počela ići na informacije u školu želja mi se ispunila. Svaki put nakon tih informacija moje lice koje je krenulo od blage u nižim razredima roze (ta je prelijepa) bivalo je sve crvenije i crvenije. Ponekad je bilo predinfarktno crveno, a  oči na rubu plača dok bi učitelji tražili suosjećajno motivacijske riječi koje bih mogla ponijeti kući.

Često sam znala jadikovati prijateljicama kako ako smo prošle taj porod i sve to skupa, zar ih nismo mogli roditi s nekim priručnikom. Za sve dobiješ uputstva samo za djecu ne! Svako dijete je drugačije govorila je blago moja prijateljica.  Ona je  očito odrađivala sve bolje od mene jer joj je kći  bila prototip idealnog djeteta, znate ono napredna kemija, predstave na njemačkom jeziku, redovno povećanje medalja  u dječjoj sobi. Moram priznati ponekad sam dobivala želju da je odvalim junački preko stola, ali uspjela sam se othrvati jer kao što piše Ana Kandare Šoljaga mi kao odrasle osobe imamo sposobnost kontroliranja emocija.

U pokušaju da nađem priručnik kada nisam već dobila uputstva uz dijete našla sam odličnu knjigu jedne od renomiranih psihologinja i psihoterapeutkinja u Hrvatskoj s velikim iskustvom u praktičnom radu s djecom. Pa nakon moje prvotne jadikovke malo i o knjizi!

Ovaj praktični priručnik podijeljen je na pet dijelova:

  1. Tinejdzerske godine ( govori o samom razdoblju puberteta i o razvoju mozga u ovoj dobi)
  2. Roditeljstvo ( pet zlatnih pravila koje  roditelji trebaju poštivati  i nažalost pet najčešćih pogrešaka koje radimo  i kako to izbjeći.)
  3. Petnaest najčešćih tema  koje sa svojim tinejdžerima treba pretresti ( samopouzdanje, škola, izlasci, internet, droga,prijatelji, nasilje, kućne obveze, izgled, novac..)
  4. Tri testa zdravlja ( spavanje, hranjenje, tjelesne aktivnosti i dodatno empatija kao test psihološkog zdravlja)
  5. Deset najčešćih poremećaja  ( anksioznost, panični, opsesivno kompulzivni, adhd, poremećaji hranjenja, poremećaji raspoloženja, i ono najstrašnije samoubojstvo)
  6. Stručna pomoć

Ova  praktična i iznimno kvalitetna knjiga koja na jednostavan način priča o našim svakodnevnim borbama  stvarno može pomoći u svim onim svakodnevnim borbama sa svojim tinejdžerima.  Knjiga koja bi trebala biti dio svake obiteljske knjižnice.  Planiram je svakako drugi put pročitati bez onih samoosuđujućih mjesta na kojima sam se pronašla i sa željom da kroz ovaj pubertet prođemo svi skupa bezbolnije i ljepše.  Za kraj stavljam mali dio onoga o čemu Ana Kandara Šoljaga tako predivno piše:

Na svoj provokativni način i tinejdžeri pomažu nama odraslima preispitati same sebe, podsjećaju nas da se možemo i moramo mijenjati, biti još bolji, da trebamo rasti i preispitivati svoju rutinu, predrasude i odavno usvojene klišeje.

Tinejdžeri možda neće previše razgovarati s nama i lako nam dati svoj svijet na uvid, ali oni o nama razmišljaju. Možda nas često previše ne slušaju, ali zato nas gledaju. Uče od nas. Razgovaraju o nama i komentiraju naše postupke, vrijednosti i ideale. Njihov mozak marljivo upija naše otiske. Ono što smo mi danas prema njima zauvijek ćemo ugraditi u njih, i zato budimo upravo ono što želimo da oni budu…