Home Crna Kronika Broj požara u iznimnom porastu, vatrogasci podsjećaju na moguće sankcije i kazne

Broj požara u iznimnom porastu, vatrogasci podsjećaju na moguće sankcije i kazne

Počiniteljima može prijetiti velika novčana kazna, čak i zatvor

PODIJELITE

Prema informacijama dobivenim iz Državnog vatrogasnog operativnog centra 193 HVZ-a, u siječnju ove godine bilježe povećanje broja požara i to od 173,68% u usporedbi s istim mjesecom prošle godine. Riječ je o velikom porastu za početak godine, no i u veljači je zabilježen rast od 37,10% u odnosu na isto razdoblje godine ranije.

Povećan je broj požara raslinja, a i broj opožarenih područja u usporedbi s prošlom godinom. Na kontinentalnom dijelu zemlje zabilježen je porast od 111,76%, a na razini cijele zemlje porast požara je 55,24%. Nevjerojatne su i brojke povećanja opožarenih područja. U kontinentalnom dijelu Hrvatske je zabilježen rast od 790,14%. U usporedbi s prošlom godinom, rast opožarenih površina na razini cijele zemlje bio je 701,44%.

Izgorjelo preko 5.000 hektara raslinja

Što se tiče konkretnih brojki, u 2023. godini, u Republici Hrvatskoj zabilježeno je 3013 požara u vegetaciji, s ukupno procijenjenom opožarenom površinom od 5.251 hektara. Kada se usporede podaci za prva dva mjeseca 2024. s cijelom 2023. godinom, broj požara iznosi manje od trećine (29,47%), dok je procijenjena opožarena površina dosegnula gotovo 95,24% od one zabilježene tijekom cijele 2023. godine.

Iz Državnog vatrogasnog operativnog centra smatraju kako su tim trendovima doprinijele nenormalno visoke temperature zimi, uz izrazito suho razdoblje na priobalnom i kraškom području te primjetno povećanje neprijavljenog i nesavjesnog spaljivanja vegetacije. Unatoč tome što nema značajnije materijalne štete jer su požari uglavnom zahvatili travu i nisku vegetaciju bez ozbiljnijih posljedica po šume ili drveće te, srećom, nema smrtnih slučajeva, potrošeni su znatni vatrogasnih snaga. Ovi podaci pokazuju da se može očekivati povećanje troškova za vatrogasne organizacije i postrojbe.

Počiniteljima prijeti i zatvor

Zbog ovih poražavajućih podataka, apeliraju na građanstvo da zbrinjavaju biljni otpad na ekološki način te da svakog puta prije loženja vatre na otvorenom prethodno dobijete odobrenje nadležne vatrogasne službe. Podsjećaju i da ako nastane materijalna šteta ili dođe do ozljede ili smrtnog slučaja, osoba koja je izazvala požar podliježe kaznenim, prekršajnim i zatvorskim kaznama.

Kazne za izazivanje požara su od 1.990 do 19.900 eura i do 60 dana zatvora. U slučaju nehaja novčane kazne su od 260 do 1.990 eura. Kazneni zakon predviđaju i kazne zatvorom od šest mjeseci do pet godina za dovođenje u opasnost života i imovine uzrokovane požarom. Ako su ova djela učinjena iz nehaja, kazne su do tri godine zatvora.

Ukoliko primijetite požar odmah pozovite vatrogasce na broj 193 ili Centar 112.